ΑΣΦΑΛΗ ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΗ

Ιστότοπος www. IDIOGOMOSI .com και θεματικές κατηγορίες
ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
Δημοσιεύσεις: 3651
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 11:25
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ

Re: ΑΣΦΑΛΗ ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΗ

Δημοσίευση από ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ »

Μιχαλη καλημερα .Και εμενα τα δυο απο τα 4 δικανα που εχω 100 χρονων εχουν θαλαμες 65 αρες στο CAL 12 . ;) :D Τι υλικα εχεις ? Επειδη στο διαμετρημα αυτο τα υλικα που υπαρχουν στο εμποριο ειναι πολυ λιγα σε ποικιλια ,μπορεις να φτιαξεις και μονος σου μερικα .Στα διασπορας εγω κανω πολλες πατεντες ειδικα και στο οπλο του αδερφου μου CAL 20 .Δωσε μου περισοτερες πληροφοριες για να καταλαβω τι ακριβως εχεις . 8-)
ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΖΗΣΑ ΚΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΘΑ ΠΕΘΑΝΩ .
MICHAIL TSATSIS
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 09 Οκτ 2021 07:23

Re: ΑΣΦΑΛΗ ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΗ

Δημοσίευση από MICHAIL TSATSIS »

ΜΟΝΟ μπαρούτι Α1 κ κάλυκες του Κένταυρου και μηχανή τουΑντ. του Δεστεφανη 2 σταδίων κ στρφια για ρέλι Νίκο σ εχαριστω
ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
Δημοσιεύσεις: 3651
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 11:25
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ

Re: ΑΣΦΑΛΗ ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΗ

Δημοσίευση από ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ »

Μιχαλη καλησπερα .Καλυκας 16 αρης 65 αρης κομενος 2000 καψουλι Α1 1,45 πυριτιδα χ 28 γραμ σκαγια εμφρακτηρας χαρτινος 2 χιλιοστα πανω στην πυριτιδα DIANA απο πανω και παιρνεις τον διασπορεα GUALANDI CAL 12 και κοβεις τον σταυρο μονο [χωρις το αμορτισερ του και την φουστιτσα ]και τον βαζεις να πατησει επανω στην DIANA και κλεινεις με τσαμακι ,η χαρτακι και ρελι σε ψιλα σκαγια νουμερο 8 και 9 .Επισης μπορεις να βαλεις και αναμεικτα σκαγια σε σειρα 8+9 στο ιδιο στησιμο για λιγο μεγαλυτερη ατρακτο στην τραβερσα τουφεκια στην μπεκατσα και οχι μονο .Αυτη ειναι μια πατεντα που δουλευει πολυ καλα στα φυσιγγια διασπορας .Δοκιμασε το οταν μπορεσεις .Υ.Γ. Στις 65 θαλαμες μπορεις ανετα να κοψεις τον καλυκα και στα 66 ΜΕΧΡΙ τα 67 χιλιοστα χωρις φοβο .
ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΖΗΣΑ ΚΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΘΑ ΠΕΘΑΝΩ .
MICHAIL TSATSIS
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 09 Οκτ 2021 07:23

Re: ΑΣΦΑΛΗ ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΗ

Δημοσίευση από MICHAIL TSATSIS »

Δεν έχω λόγια Σ ευχαριστώ από καρδιάς Καλή μέρα με υγεια
ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
Δημοσιεύσεις: 3651
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 11:25
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ

Re: ΑΣΦΑΛΗ ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΗ

Δημοσίευση από ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ »

Να εισαι καλα Μιχαλη .Επισης μπορεις να βαλεις και τον διασπορεα της B.P αφου και σε αυτον κοψεις το αμορτισερ με την φουστιτσα και αφησεις μονο το πανω μερος του [τον σταυρο μα την βαση του μαζι .Σε αυτη την περιπτωση θελουν λιγο με ενα ψαλιδι να κοψεις μισο χιλιοστο τα φτερα του σταυρου απο καθε πλευρα του.Οτι δεν καταλαβες πες μου .Ειναι ευκολο αλλα θελει λιγο παρα πανω δουλιτσα .Σε ολα αυτα απαραιτητο αξεσουαρ ειναι να αγορασεις μια σγρομπια 17 χιλιοστα διαμετρο και κοβεις οτι θελεις, και οσες ταπες θελεις για το CAL16 . ;)
ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΖΗΣΑ ΚΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΘΑ ΠΕΘΑΝΩ .
ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
Δημοσιεύσεις: 3651
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 11:25
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ

Re: ΑΣΦΑΛΗ ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΗ

Δημοσίευση από ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ »

Σημερα γεμισα δυο φυσιγγια με PSB1 με δραμια 11/0 για κυνηγι αγριογουρουνου τα οποια θα δοκιμαστουν με πρωτη ευκαιρια στο βουνο ,και θα σας πω εντυπωσεις .Σαν κλεισιμο και ογκομετρια βγηκε αψογο . 8-)
ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΖΗΣΑ ΚΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΘΑ ΠΕΘΑΝΩ .
Αντώνης
Δημοσιεύσεις: 117
Εγγραφή: 19 Δεκ 2023 07:03

Re: ΑΣΦΑΛΗ ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΗ

Δημοσίευση από Αντώνης »

Νικόλα και εγώ γέμισα διάφορα και πεντασταδιακα. Πήγα δύο, τρεις φορές, αλλά δεν βρήκα τίποτα και δεν έριξα.
Στο τέλος μου φαίνεται θα τα δοκιμάσω για συγκέντρωση και για ταχύτητα! 8-)
Η πλάκα είναι ότι έχω και πολλά συμβατικά από παλιά, αλλά σε πολύ καλή κατάσταση. Μάλλον θα τα κόψω για να πάρω τα υλικά. :D :lol: :lol: :lol: 8-)
ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
Δημοσιεύσεις: 3651
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 11:25
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ

Re: ΑΣΦΑΛΗ ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΗ

Δημοσίευση από ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ »

Αντωνη πολλοι φοβουνται την PSB1 ,και στην ουσια ειναι η μοναδικη που υπαρχει .Δεν την κυνηγουσα παλαιοτερα γιατι υπηρχαν αλλες πυριτιδες που δουλευα [SIPE ,MB32 ,S4,κλπ ].Σε δοκιμες που εκανα ολο το καλοκαιρι στο σκοπευτηριο, στον πινακα και στα δισκακια ,και μετα στο κυνηγι ειδα οτι ειναι αξιοπρεπης πυριτιδα αρκει να την βρεις στην δοσολογια της .Εχει μεγαλο φασμα γομωσεων απο τα 28 γραμ που την ριχνω στα δισκακια μεχρι τα 36 γραμ .Τωρα πρωτη φορα την γεμιζω στα δραμια ,και θελω να την δω και εκει τι κανει .Πιστευω δεν θα εχει προβλημα .Θα μετρησω δυναμη ,συγκεντρωση ,και ταχυτητα .Το στησιμο που κανω πιστευω οτι θα μου τα δωσει και τα τρια αυτα .Στα σεταπ που ειχα δωσει σε φιλους με την mb32 και στο στησιμο μου ,εριξαν πολλα γουρουνια και μεγαλα ζωα μεχρι τα 50 μετρα ,και εχουν να το λενε ολοι οι φιλοι που με παιρνουν τηλεφωνο .Τωρα στα παλαια φυσιγγια που εχουμε, θελουν προσοχη ,ειδικα τα ετοιμα ,γιατι πολυ παλαιοτερα ειχα χασει ζωα .Απο τον καιρο που αρχισα να φτιαχνω δικα μου αυτο το θεμα λυθηκε οριστικα . Θα τα δοκιμασω πρωτα και μετα θα σας πω εντυπωσεις . ;) 8-)
ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΖΗΣΑ ΚΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΘΑ ΠΕΘΑΝΩ .
Άβαταρ μέλους
pericles
Δημοσιεύσεις: 1392
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 07:30
Τοποθεσία: Κύπρος

Re: ΑΣΦΑΛΗ ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΗ

Δημοσίευση από pericles »

Αντώνης έγραψε: 12 Φεβ 2024 21:05 Η πλάκα είναι ότι έχω και πολλά συμβατικά από παλιά, αλλά σε πολύ καλή κατάσταση. Μάλλον θα τα κόψω για να πάρω τα υλικά. :D :lol: :lol: :lol: 8-)
Εγώ και εργοστασιακά τα σφάζω επειδή ολα θέλουν διόρθωση :) :) Ενας φίλος Ιδιογομωτής μου ειπε οταν δεν βρίσκουμε πυρίτιδες θα αγοράζουμε ετοιμα και θα τα ανοίγουμε :) :D :D
Σαράντα χρόνια Ιδιογόμωση σε Διαμέτρηματα 12-16-20-28-36
ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
Δημοσιεύσεις: 3651
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 11:25
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ

Re: ΑΣΦΑΛΗ ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΗ

Δημοσίευση από ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ »

Αγαπητοι φιλοι προχθες που ημουν σκοπευτηριο με τον φιλο μας τον Χρηστο δοκιμασα διαφορα φυσιγγια ιδιογομωσης μου με αριστα αποτελεσματα σε περιεργα σεταπ ασφαλη 100/100 με λιγα γραμμαρια σκαγια 28 και 29 γραμμαρια με πυριτιδες ποιο μεγαλης προοδευτικοτητας των [ 34-35 γραμ] .Η δοκιμη εγινε με ΜΒ32 ,PSB1 .ΟΧΙ ΚΟΝΤΡΑ ΔΟΣΗ . 8-)
ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΖΗΣΑ ΚΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΘΑ ΠΕΘΑΝΩ .
Αντώνης
Δημοσιεύσεις: 117
Εγγραφή: 19 Δεκ 2023 07:03

Re: ΑΣΦΑΛΗ ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΗ

Δημοσίευση από Αντώνης »

Αγαπητέ φίλε Νικόλα θέλουμε και τα σεταπ αν γίνεται για τα δικαννακια μας!
ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
Δημοσιεύσεις: 3651
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 11:25
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ

Re: ΑΣΦΑΛΗ ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΗ

Δημοσίευση από ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ »

Αντωνη καλησπερα .Τα σεταπ τα εχω δοκιμασει πολλες φορες στον πινακα και στα δισκακια την ημερα που πηγα .Τα εριξα με το σουπερ ποζε την BERETTA 682 με 18,4 αυλο με 3* τσοκ και με πλαγιοκανο RENATO GAMBA 18,3 αυλο,και μου εβγαλαν αριστες τουφεκιες μαλακες .Αυτο το σεταπ με την PSB1 ειναι με ακοπο καλυκα Τ2 και καψουλι 2000 πυριτιδα 1,50 χ28 γραμ σκαγια μουμερο 9 και συγκεντρωτηρα και με GT 24 και με GUALANDI ZERO 23 και κλεισιμο αστερι 6* .Το αλλο με την MB32 ειναι παλι σε καλυκα Τ2 ακοπο καψουλι 2000 1,60 χ 29 γραμ σκαγια νουμερο παλι 9 ,με συγκεντρωτηρα GIOVANNI 22 και κλεισιμο αστερι *.Προσεχως μολις μπορεσω θα ξαναπαω σκοπευτηριο εχω και αλλα τετοια περιεργα σεταπ και θα δοκιμασω ξανα παρομοια σεταπ με λιγα γραμ σκαγια και θα σας ενημερωσω .Το κακο ειναι οτι δεν υπαρχουν πυριτιδες και το βαρος το εχω ριξει περισοτερο με την PSB1 ,γιατι τις αλλες που εχω λυπαμαι να τις ριξω ,και τις φυλαω για καλα θηραματα .
ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΖΗΣΑ ΚΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΘΑ ΠΕΘΑΝΩ .
Απάντηση