ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟΣ ΚΑΦΕΝΕΣ

Ενότητα συζητήσεων γενικής θεματολογίας
Απάντηση
ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΟΡΦΑΝΙΔΗΣ
Δημοσιεύσεις: 623
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 12:31

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟΣ ΚΑΦΕΝΕΣ

Δημοσίευση από ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΟΡΦΑΝΙΔΗΣ »

ακομα και στα καταστηματα δεν ξερουμε εαν τα ετοιμα φυσιγγια εχουν σωστη αποθηκευση ,εχω ακουσει πολλα , οτι ο αλλος τα επερνε μαζεμενα , για να προλαβη την ανατυμηση , τα ειχε σε αλλο μερος σε αποθηκη με οχι καταληλο κλημα , και τα κουβαλουσε σιγα σιγα στο μαγαζι του , και αυτο που ειδα με τα ματια μου , περναγε η μεταφορικη , και τα ξεφωρτοναν εξω με βροχη , αφηνοντας τα τουλαχιστο μηση ωρα στην βροχη μεχρι να τα τακτοπιοηση ολα ο καταστηματαρχης , οποτε τα φυσιγγια ειναι γουρουνι στο σακι , ενω τα υλικα ιδιογωμοσης τα βλεπεις ολα και την πυριτηδα , που μυριζει φρεσκια , και οχι ξυνιλα , και τους καλυκες , που ειναι στεγνοι , και τα καψουλια που ειναι γυλιστερα και καλοσυντηριμενα , ακομα και σκαγια που ειναι γιαλιστερα
ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
Δημοσιεύσεις: 3543
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 11:25
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟΣ ΚΑΦΕΝΕΣ

Δημοσίευση από ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ »

Τι μου θυμησες τωρα βρε Νικολα .Πριν πολλα χρονια ειχα παει για κυνηγι τσιχλας .Ειχα μαζι μου καμμια 50 αρια φυσιγγια [μια ζωνη και καμμια 15αρια στην τσεπη ]Ελα που ειχε παραδοξα εκεινη την ημερα πολλα πουλια και μου τελειωσαν τα φυσιγγια .Τοτε δεν υπηρχε το οριο των 25 πουλιων .Τωρα που να βρα φυσιγγια ? Πηγαινω στο κοντινο Χωριο και ρωτωντας με εστειλαν σε ενα καφενειοταβερνομπακαλικο που ειχε απο ολα μεσα .Εκει λοιπον βρηκα και φυσιγγια μιας γνωστης εταιρειας .Πηρα δυο κουτια αλλα απεξω τα κουτια απο την βροχη? υγρασια ?δεν ξερω τι ηταν ειχε χαλασειι και στα χρωματα αλλα και το χαρτι του κουτιου ,αλλα τα φυσιγγια φαινοντουσαν ενταξει απο υγρασια .Ελα μου που ξαναγυρισα στο βουνο και αρχισα να ριχνω και ηταν μονο για γαμους . :D :D :D :D :D
ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΖΗΣΑ ΚΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΘΑ ΠΕΘΑΝΩ .
ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΟΡΦΑΝΙΔΗΣ
Δημοσιεύσεις: 623
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 12:31

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟΣ ΚΑΦΕΝΕΣ

Δημοσίευση από ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΟΡΦΑΝΙΔΗΣ »

ευτηχος απο αυτα που εχω δεν εχω βρει αλλα αναποτελεσματικα με υρασια , εριχνα τα παλια ρεμικτον , και τα παλια μπλε τα λαμπρο σε περδικες που παρο ολου το μεταλο τους που και που εχουν λογο σκουρια ειναι πολυ καλα , φυσιγγια πανω απο 20 χρονων , και εχω ανοιξη μερικα απο αυτα χωρις να δω υγρασια εσωτερικα , ουτε σκουρισμενα καψουλια , οποτε συνεχηζω να τα εμπιστευουμε , και λογικα θα ειναι ολα ετσι , αφου ηταν ολα μαζη στην κουτα , που δεν θα ετυχε να εχουν υγρασια , τωρα αυτα που ανοιξα και ειχαν υγρασια , και αναποτελεσματικα , ηταν ενα μεμονομενο κουτι που ειχα παρει , και το περιεργο χωρις να εχουν σκουρια εξωτερικα
ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΟΡΦΑΝΙΔΗΣ
Δημοσιεύσεις: 623
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 12:31

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟΣ ΚΑΦΕΝΕΣ

Δημοσίευση από ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΟΡΦΑΝΙΔΗΣ »

υπαρχει περιπτοση απο τον υδροτα , που τα εχω στην φυσιγγιοθηκη να παρουν υγρασια εσωτερικα
ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
Δημοσιεύσεις: 3543
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 11:25
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟΣ ΚΑΦΕΝΕΣ

Δημοσίευση από ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ »

Οι πλαστικοι καλυκες ειναι ποιο ασφαλεις απο τους χαρτινους σε θεματα υγρασιας για αυτο και τα καλα χαρτινα φυσιγγια τα εργοστασια παλαια τα περνουσαν με κερι εξωτερικα ωστε να μη περναει μεσα η υγρασια πραγμα που το κανω και εγω τωρα στα δικα μου χαρτινα φυσιγγια που γεμιζω ,Αυτο που πειραζει την πυριτιδα ειναι η αυξομειωση της θερμοκρασιας στην αποθηκευση .Για αυτο λεμε οτι οταν φυλαμε τα φυσιγγια θελουν μια σταθερη θερμοκρασια περιπου 20-25 βαθμους .Βλεπω πολλοι αφηνουν τα φυσιγγια τους μεσα στο αυτοκινητο που η θερμοκρασια μπορει να φτασει το καλοκαιρι τους 60 βαθμους και μετα θελουν να τα παρουν και να πανε να κυνηγησουν με αυτα .Η φυλαξη ειναι το Α και το Ω στα φυσιγγια μας .
ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΖΗΣΑ ΚΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΘΑ ΠΕΘΑΝΩ .
ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΟΡΦΑΝΙΔΗΣ
Δημοσιεύσεις: 623
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 12:31

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟΣ ΚΑΦΕΝΕΣ

Δημοσίευση από ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΟΡΦΑΝΙΔΗΣ »

εγω ακουσει το αντιθετο, οτι οι χαρτινοι αποροφουν την υγρασια και τους υδρατμους απο το εσωτερικο του φυσιγγιου ,
ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
Δημοσιεύσεις: 3543
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 11:25
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟΣ ΚΑΦΕΝΕΣ

Δημοσίευση από ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ »

Νικολα οταν ενα χαρτινο φυσιγγιο βραχει ,η μεινει σε υγρασια ,την υγρασια αυτη την αποροφα το χαρτι του καλυκα .Εκει μενει μεχρι να στεγνωσει με αποτελεσμα 1/να φουσκωσει ο καλυκας 2/να περασει η υγρασια στην πυριτιδα .Δεν ειναι τυχαιο που οι μεγαλες εταιρειες περνουσαν εξωτερικα τον χαρτινο καλυκα με κερι .Για αυτον ακριβως τον λογο .Για να μη περασει μεσα η υγρασια .
ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΖΗΣΑ ΚΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΘΑ ΠΕΘΑΝΩ .
ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΟΡΦΑΝΙΔΗΣ
Δημοσιεύσεις: 623
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 12:31

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟΣ ΚΑΦΕΝΕΣ

Δημοσίευση από ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΟΡΦΑΝΙΔΗΣ »

ανοιξα και ενα φυσιγγιο του συνχωρεμενου σουπερ πατεντιαρη με τα πολλα παγκοσμια βραβεια ποιοτητας του ,σε δυπλα νουμερα 8και 6 σε ενα φυσιγγιο , SUPER DOUBLE με ολοκληρα κατεβατα πανω στο κουτι ,με ποιο ανοιχτο κυκλο τουφεκιας κατα 40 της εκατο , και ειδικο ταχα φυσιγγιο , για φασα , περδικα , και και , και βρηκα αντι δυο νουμερα σκαγια μεσα στο φυσιγγιο , και μαλιστα στην σειρα οπως γραφει στο κουτι πανω , ενα και μοναδικο νουμερο σκαγιων 2,4 και 2,55 δηλαδη 7αρια ολα , και σκαγια αθλια σαν πετραδια , 36 γραμμαρια λεει το κουτι , εγω βρηκα 35,5 γραμμαρια , τωρα εαν ανοιξω αλλο απο το ιδιο κουτι μπορει να ειναι 36 γραμμαρια , η πυριτηδα στο 1,80 , μαλον η MB32 , η C7 , καψουλι 686 , ο πατος του φυσιγγιου δεν ειχε υγρασια , και το καψουλι χωρις σκουρια , και εκεινο που μου εκανε εντηποση , ηταν οτι ο συγκερωτηρας ηταν σφηνοτος μεσα στο ψηλο μεταλο του καλυκα , και δυσκολευτικα να τον βγαλω , και αγνωστος με γυριστα αμορτησερ σαν να ηθελε ο συγκερωτηρας φευγοντας απο το οπλο να περιστρεφετε γυρω γυρω σαν το βλημα του ραβδωτου οπλου , μηπος μονο ο συγκερωτηρας εσωνε την κατασταση του φυσιγγιου , απο το ιδιο κουτι δεν εχω ρηξει κανενα , αλλα θυμαμε παλια οτι ειχα ξανα ρηξει ομοια φυσιγγια σε 8χ6 σε περδικες , και δεν με ειχαν ενθουσιαση , και μετα τα υπολιπα παρολου τα 36 γραμμαρια τα εριχνα στης τσιχλες για να τα ξεφωρτοθω
ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
Δημοσιεύσεις: 3543
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 11:25
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟΣ ΚΑΦΕΝΕΣ

Δημοσίευση από ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ »

Νικολα καλημερα .Αυτον που λες επειδη το εργοστασιο του ηταν πολυ κοντα στο σπιτι μου και επειδη εκεινη την εποχη ηθελα να μαθω για την ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΗ [τοτε δεν ειχαμε το δικο μας ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΗ ΤΟΥ ΝΙΚΟΛΑ ΤΟΥ ΚΑΒΒΑΔΙΑ] πηγαινα τακτικα στο μαγαζι του και ειχαμε πολλες ωρες κουβεντα Πιστευω οτι το εργοστασιο αυτο ειχε δυο περιοδους χρονικες .Η πρωτη περιοδος ολα ηταν τελεια με Παγκοσμιες πατεντες που ειχε ξοδεψει πολλα χρηματα σε ερευνα και κατοχυρωσεις .Την δευτερη περιοδο λογω οτι δεν πηγαινε καλα η υγεια του ,και λογω οικονομικης δυσχερειας εβαλε μεσα στο εργοστασιο ατομα για να τον βοηθησουν τα οποια μετα του πηραν και το εργοστασιο πριν πεθανει που τα προιοντα ηταν χαλια ..Οντως πιστευω και εγω οτι ηταν κορυφαιος στα ετοιμα φυσιγγια με πολυ μεγαλες πατεντες για την εποχη του .Ο συγκεντρωτηρας που λες ηταν πατεντα δικη του και την ειχε κατοχυρωσει για αυτο και δεν μπορουν να την βγαλουν αντιγραφη τα εργοστασια ,επισης ειχε κατοχυρωσει και την πατεντα με τον αναποδο αποκεντρωτηρα κατι παρομοιο με αυτο που βγαζει τωρα ο Ηλιοπουλος ,αλλα δεν ειναι ιδιος καθολου γιατι το πλαστικο του ηταν ποιο χοντρο και χωρις τα ποδαρακια που εχει ο αποκεντρωτηρας του Ηλιοπουλου..Τα φυσιγγια του ηταν πρωτοπορειακα για την εποχη τους .Ισως τα φυσιγγια που λες να ηταν της δευτερης περιοδου .Ο ανθρωπος αυτος ειχε Παγκοσμια αναγνωρηση .Μιλαμε για τα ετοιμα εργοστασιακα φυσιγγια του .
ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΖΗΣΑ ΚΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΘΑ ΠΕΘΑΝΩ .
ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΟΡΦΑΝΙΔΗΣ
Δημοσιεύσεις: 623
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 12:31

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟΣ ΚΑΦΕΝΕΣ

Δημοσίευση από ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΟΡΦΑΝΙΔΗΣ »

καταλαβα Νικολα , τον εχω δει να μηλαει σε μια βιντεοκασετα που ειχα παρει με θεμα κυνηγιου , και να λεει οτι ο Ελληνας θελει φυσιγγιο με πολλα μπαρ και γραμμαρια , για να τον χτυπαει στον ομο του
ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΟΡΦΑΝΙΔΗΣ
Δημοσιεύσεις: 623
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 12:31

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟΣ ΚΑΦΕΝΕΣ

Δημοσίευση από ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΟΡΦΑΝΙΔΗΣ »

οποτε ο ανθρωπος ηταν μια κορυφη στο χωρο του φυσιγγιου , που δεν το εκτιμισαν οι συνεργατες του , που ταχα πηγαν να τον βοηθησουν , αλλα αυτοι ειχαν σκοπο να του παρουν το εργοστασια , και οποτε αποδειχθηκαν ασχετοι με την ιδιογωμοση , και χωρις να αγαπουν την ιδιογωμοση , αγαπουσαν μονα τα λεφτα , τωρα τι εχουν απογινη το εργοστασιο , και οι συνεργατες του , συνεχιζουν να γεμιζουν φυσιγγια , και ποια ειναι αυτα
ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
Δημοσιεύσεις: 3543
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 11:25
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟΣ ΚΑΦΕΝΕΣ

Δημοσίευση από ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ »

Οχι Νικολα εδω και μια δεκαετια περιποου εχει κλεισει το εργοστασιο του και αυτος εχει πεθανει .
ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΖΗΣΑ ΚΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΘΑ ΠΕΘΑΝΩ .
ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΟΡΦΑΝΙΔΗΣ
Δημοσιεύσεις: 623
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 12:31

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟΣ ΚΑΦΕΝΕΣ

Δημοσίευση από ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΟΡΦΑΝΙΔΗΣ »

το ξερω οτι πεθανε προ ετων , λεω μην συνεχισαν οι συνεργατες του
Άβαταρ μέλους
pericles
Δημοσιεύσεις: 1350
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 07:30
Τοποθεσία: Κύπρος

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟΣ ΚΑΦΕΝΕΣ

Δημοσίευση από pericles »

ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ έγραψε: 02 Σεπ 2021 21:51 Παλι πριν λιγο εκανε σεισμο εδω στο Ιλιον .Εδω και μερικες ημερες κανει σχεδον καθε μερα σεισμο . 8-)
Είναι που άρχισες να κατηγορείς εμάς τους καλούς ανθρώπους :D :D
Σαράντα χρόνια Ιδιογόμωση σε Διαμέτρηματα 12-16-20-28-36
ΜΙΧΑΛΗΣ ΤΣΙΓΑΔΑΣ
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: 02 Σεπ 2021 10:50

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟΣ ΚΑΦΕΝΕΣ

Δημοσίευση από ΜΙΧΑΛΗΣ ΤΣΙΓΑΔΑΣ »

pericles έγραψε: 07 Σεπ 2021 07:53
ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ έγραψε: 02 Σεπ 2021 21:51 Παλι πριν λιγο εκανε σεισμο εδω στο Ιλιον .Εδω και μερικες ημερες κανει σχεδον καθε μερα σεισμο . 8-)
Είναι που άρχισες να κατηγορείς εμάς τους καλούς ανθρώπους :D :D
Γυρω γύρω τον φέρνει τον Παλιογερο Περικλεα με αυτα που κάθεται και λεει.. :P :P :P :P :P :P :P :P :D :D
Άβαταρ μέλους
pericles
Δημοσιεύσεις: 1350
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 07:30
Τοποθεσία: Κύπρος

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟΣ ΚΑΦΕΝΕΣ

Δημοσίευση από pericles »

Απο ένα Ταραξία, Επαναστάτη, αρνητή τεχνολογίας τί περιμένεις :?: άσε που τώρα έγινε και Ειδικός Λοιμωξιολόγος :lol: :lol: :lol:
Σαράντα χρόνια Ιδιογόμωση σε Διαμέτρηματα 12-16-20-28-36
ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
Δημοσιεύσεις: 3543
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 11:25
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟΣ ΚΑΦΕΝΕΣ

Δημοσίευση από ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ »

Ζηλευετε και οι δυο σας επειδη ενημερωνομαι για ολα που συμβαινουν καθημερινα .Εισαστε και δυο σας αρνητες της επιστημης .Αισχος . ;) :lol: :lol: :lol: :lol:
ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΖΗΣΑ ΚΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΘΑ ΠΕΘΑΝΩ .
Άβαταρ μέλους
pericles
Δημοσιεύσεις: 1350
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 07:30
Τοποθεσία: Κύπρος

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟΣ ΚΑΦΕΝΕΣ

Δημοσίευση από pericles »

Γέροντα σήμερα κάτσε εδώ στον καφενέ και οποιος περάσει να τον κεράσεις που εχουμε τον Γάμο της Μαρίας μας.
Κράτα Λογαριασμό και οταν ερθω Αθήνα να ξοφλήσω. :) :) Να βρείς και ένα Καλό Τσίπουρο για τα κεράσματα :) :) :) Αν χρειαστείς βοήθεια γιαυτό πάρε τηλέφωνο τον Ανηψιό του Μιχάλη που ειναι ειδικός :) :) :) Να τον Ρωτήσεις κίολας αν περίσσευει καμιά μπύρα που έφτιαξε, να την στείλει εκεί στον Θείο στη Λέρο και να χρεώσει εμένα :) :D :D :D :D
Σαράντα χρόνια Ιδιογόμωση σε Διαμέτρηματα 12-16-20-28-36
ΚΑΒΒΑΔΙΑΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
Διαχειριστής ιστοσελίδας
Δημοσιεύσεις: 1376
Εγγραφή: 30 Αύγ 2021 16:04

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟΣ ΚΑΦΕΝΕΣ

Δημοσίευση από ΚΑΒΒΑΔΙΑΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ »

Πάντα χαρές κύριε Περικλέα με υγεία και με ευτυχία!!! :mrgreen:
Απάντηση