ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟΣ ΚΑΦΕΝΕΣ

Ενότητα συζητήσεων γενικής θεματολογίας
Απάντηση
ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
Δημοσιεύσεις: 3543
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 11:25
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟΣ ΚΑΦΕΝΕΣ

Δημοσίευση από ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ »

Η φραγκοσυκιά και οι θεραπευτικές της ιδιότητες


Με καταγωγή από το Μεξικό, η φραγκοσυκιά είναι ένα πανάρχαιο είδος κάκτου που εδώ και καιρό έχει εξημερωθεί και αποτελεί σημαντικό πόρο στον τομέα των γεωργικών οικονομιών των καλλιεργειών σε όλες τις άνυδρες και ημιάνυδρες περιοχές του κόσμου.
Είναι από τα λίγα φυτά που μπορούν να αξιοποιηθούν εξ’ ολοκλήρου καθώς τόσο το ίδιο το φυτό όσο και οι καρποί και τα άνθη του χρησιμοποιούνται σαν προληπτικά και θεραπευτικά μέσα για διάφορες παθήσεις του ανθρώπινου οργανισμού.

Τα φραγκόσυκα έχουν μεγάλη θρεπτική αξία εξαιτίας των μακροθρεπτικών συστατικών που περιέχουν. Ένα φλιτζάνι φραγκόσυκο, περίπου ενάμιση φρούτο (150 γρ.), περιέχει 10 γρ. υδατάνθρακες και 5,4 γρ. φυτικές ίνες. Περιέχει επίσης 1 γρ. πρωτεΐνης και λιγότερο από ένα γρ. λίπους. Μια μερίδα φραγκόσυκο 150 γρ. παρέχει το 14% και 21% της συνιστώμενης ημερήσιας πρόσληψης σε φυτικές ίνες στους άντρες και τις γυναίκες αντίστοιχα.

Κάθε μερίδα φραγκόσυκου 150 γρ. παρέχει μικρές ποσότητες σε βιταμίνες του συμπλέγματος Β (2-5% της συνιστώμενης ημερήσιας πρόσληψης) και σημαντικές ποσότητες σε βιταμίνη C (21 mg) που αποτελεί το 35% της συνιστώμενης ημερήσιας πρόσληψης.
Το φραγκόσυκο έχει εντυπωσιακά μεγάλη περιεκτικότητα σε χαλκό, κάλιο, ασβέστιο και ειδικά μαγνήσιο. Μια μερίδα φραγκόσυκο 150 γρ. παρέχει 6%, 8%, 9% και 32% της συνιστώμενης ημερήσιας πρόσληψης σε χαλκό, κάλιο, ασβέστιο και μαγνήσιο αντίστοιχα.

Αποτελεί ισχυρό αντιφλεγμονώδες. Χρησιμοποιείται σαν κατάπλασμα για τη θεραπεία των αποστημάτων, τη διόγκωση της σπλήνας, την ελονοσία, τους μώλωπες και την περιποίηση των τραυμάτων, για τη θεραπεία της υπερλιπιδαιμίας και της παχυσαρκίας. Έχει αντιδιαβητικές ιδιότητες. Χρησιμοποιείται επίσης κατά της υπερτροφίας του προστάτη, κατά της χοληστερόλης, κατά της φλεβίτιδας, κατά διαφόρων πνευμονικών παθήσεων. Αποτελεί παράγοντα για την καταπολέμηση ορισμένων μορφών καρκίνου (μαστού, προστάτη, στομάχου, πνευμόνων, παγκρέατος) λόγω των φλαβονοειδών που περιέχει. Ενισχύει το ανοσοποιητικό σύστημα. Τα άνθη και τα φύλλα χρησιμοποιούνται ως διουρητικά, αντισπασμωδικά, αντιδιαρροϊκά, αιμολυτικά, καθώς για την καταπολέμηση της ψαμμίασης (άμμος στα νεφρών) και της νεφρίτιδας.

ΣΧΟΛΙΟ .Για τον αγαπητο φιλο μου Περικλη .
ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΖΗΣΑ ΚΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΘΑ ΠΕΘΑΝΩ .
Άβαταρ μέλους
pericles
Δημοσιεύσεις: 1350
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 07:30
Τοποθεσία: Κύπρος

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟΣ ΚΑΦΕΝΕΣ

Δημοσίευση από pericles »

Βρέ γέροντα αυτά τα ξέρω και μάθε και εσύ οτι το φραγκόσυκο βγάζει το καλύτερο οινόπνευμα. Επίσης ξερω οτι αν φάς υπερβολική δόση σε μιά μέρα κλείνει ο ποπός σου και δεν χρειάζεται τουαλέτα :D :D :D :D
Σαράντα χρόνια Ιδιογόμωση σε Διαμέτρηματα 12-16-20-28-36
ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
Δημοσιεύσεις: 3543
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 11:25
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟΣ ΚΑΦΕΝΕΣ

Δημοσίευση από ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ »

Οταν πριν μερικα χρονια φυτεψα στο χωριο φραγκοσυκιες ολοι μου ελεγαν τι να τις κανω ,και εγω τους ελεγα οτι ειναι φαρμακο ακομα και για το χεσημο . ;) :o :lol: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:Τωρα ολοι αυτοι μου ζητανε φραγκοσυκα . :o :D :D :D :D
ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΖΗΣΑ ΚΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΘΑ ΠΕΘΑΝΩ .
Άβαταρ μέλους
pericles
Δημοσιεύσεις: 1350
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 07:30
Τοποθεσία: Κύπρος

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟΣ ΚΑΦΕΝΕΣ

Δημοσίευση από pericles »

Φέρε μια μπυριτσα απογευματινή γιατί το πρωινό είχα υποχρεώσεις τρεχάματα στή οικοδομή.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος pericles την 29 Ιούλ 2022 08:25, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Σαράντα χρόνια Ιδιογόμωση σε Διαμέτρηματα 12-16-20-28-36
ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
Δημοσιεύσεις: 3543
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 11:25
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟΣ ΚΑΦΕΝΕΣ

Δημοσίευση από ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ »

Εφτασεεεεεε .Μια μπυριτσα παγωμενη για τον φιλο μου τον Περικλη στην παραλια να βλεπει θαλασσα . :D :D :D
ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΖΗΣΑ ΚΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΘΑ ΠΕΘΑΝΩ .
Άβαταρ μέλους
pericles
Δημοσιεύσεις: 1350
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 07:30
Τοποθεσία: Κύπρος

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟΣ ΚΑΦΕΝΕΣ

Δημοσίευση από pericles »

Γέροντα ''εκανες 30 λεπτά να φέρεις μιά μπύρα :?: :?: :) :D :D Θα σκάσουν απο την ζέστη οι πελάτες και θα χρειαστεί να έχουμε γιατρό σε επιφυλακή στον Καφενέ :D :D :D :D
Σαράντα χρόνια Ιδιογόμωση σε Διαμέτρηματα 12-16-20-28-36
ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
Δημοσιεύσεις: 3543
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 11:25
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟΣ ΚΑΦΕΝΕΣ

Δημοσίευση από ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ »

Αφεντικο κανει ζεστη και τρεχω μεσα εξω στο μαγαζι ,και εχεις και παραπονο που καθυστερω μονο μιση ωρα :?: ,οταν παραγγειλω εγω ενα καφε μου τον φερνεις μετα απο τρεις μερες . :o :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΖΗΣΑ ΚΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΘΑ ΠΕΘΑΝΩ .
Άβαταρ μέλους
pericles
Δημοσιεύσεις: 1350
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 07:30
Τοποθεσία: Κύπρος

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟΣ ΚΑΦΕΝΕΣ

Δημοσίευση από pericles »

Νά υποθέσω οτι ο Γέροντας την έκανε με ελαφρά πηδηματάκια για το χωριό του και εύχομαι να περάσει όσο πιό όμορφα γίνεται με την Οικογένεια του .
Σαράντα χρόνια Ιδιογόμωση σε Διαμέτρηματα 12-16-20-28-36
ΚΑΒΒΑΔΙΑΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
Διαχειριστής ιστοσελίδας
Δημοσιεύσεις: 1376
Εγγραφή: 30 Αύγ 2021 16:04

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟΣ ΚΑΦΕΝΕΣ

Δημοσίευση από ΚΑΒΒΑΔΙΑΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ »

Με τόσο πολύ ελαφρά που όταν πατεί στο έδαφος και αφήνει σημάδια λες και έχει περάσει ερπύστρια :mrgreen:
Άβαταρ μέλους
pericles
Δημοσιεύσεις: 1350
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 07:30
Τοποθεσία: Κύπρος

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟΣ ΚΑΦΕΝΕΣ

Δημοσίευση από pericles »

Φτάνει νάνε καλά και να περνά όμορφα με την οικογένεια του και οτι σημάδια θέλει ας αφήνει :) :D :D
Σαράντα χρόνια Ιδιογόμωση σε Διαμέτρηματα 12-16-20-28-36
ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΟΡΦΑΝΙΔΗΣ
Δημοσιεύσεις: 623
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 12:31

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟΣ ΚΑΦΕΝΕΣ

Δημοσίευση από ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΟΡΦΑΝΙΔΗΣ »

ξυπνηστε σε 10 μερες αρχηζει το πανυγηρι , καμια συμετοχη , λΙπη και Ο κυρ Νικολας Αγγελοπουλος φενετε σε διακοπες , και οι υπολιποι οπως συνηθος εκτος απο 2 με 3 , κοιμουντε ΖΖΖΖΖΖ ΖΖΖΖΖΖΖΖ ΖΖΖΖΖΖΖΖΖ
ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΟΡΦΑΝΙΔΗΣ
Δημοσιεύσεις: 623
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 12:31

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟΣ ΚΑΦΕΝΕΣ

Δημοσίευση από ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΟΡΦΑΝΙΔΗΣ »

δεν εχετε καμια απορια , εαν εχει πουλια , τι σεταπ θα ριξετε , η ακομη και τι φυσιγγια ετοιμα τον 30 , τον 32 , η τον 33 γραμμαριων
ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΟΡΦΑΝΙΔΗΣ
Δημοσιεύσεις: 623
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 12:31

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟΣ ΚΑΦΕΝΕΣ

Δημοσίευση από ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΟΡΦΑΝΙΔΗΣ »

ελπιζο την πρωτη μερα ο καθενας μας που θα κυνηγησει , μα μας πει την ιστορια του , και πρωτος θα την πω εγω , και να ξυπνησετε απο το ληθαργο , και το λεω για τα ατομα που δεν εχουν γραψει ποτε των ποτων , ουτε καλημερα
Άβαταρ μέλους
pericles
Δημοσιεύσεις: 1350
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 07:30
Τοποθεσία: Κύπρος

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟΣ ΚΑΦΕΝΕΣ

Δημοσίευση από pericles »

Ορφανίδη όλοι πήγαν Διακοπές, εγώ κάνω διακοπτόμενες διακοπές :) :) :D :D Τρείς μέρες τη βδομάδα δουλειά και 4 ξεκούραση. :) :D :D :D
Ο γεροΑγγελόπουλος απο κάποια μυνήματα που μου εστειλε περνά καλά με τα παιδιά του όπως του είχαμε ευχηθεί ;) ;)
Με τα κυνηγετικά τώρα σε εμάς αρχιζει φάσα και τρυγόνι στις 21 του μήνα. Εγώ για τον λόγο οτι μετακόμισα και κατεδαφίσαμε και το σπίτι όλα τα εργαλεία Ιδιογόμωσης ειναι σε εμπορευματοκιβώτιο και ουτε να το κοιτάξω δεν μπορώ. Ιδιογόμωση για μένα αρχίζει πάλι το καλοκαίρι του 2024 οταν με το καλό μας παραδόσει ο εργολάβος την νέα οικοδομή. :)
Για φέτος εχω υπολοίματα απο άλλες χρονιές. Επίσης μου ¨εφτιαξε και ενας φίλος Αρωστημένος Ιδιογομωτής ένα κουτί με την Α1 στα 32 γραμμάρια παραδοσιακή συνταγή με G19 βύσμα. :) :)
Σαράντα χρόνια Ιδιογόμωση σε Διαμέτρηματα 12-16-20-28-36
ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
Δημοσιεύσεις: 3543
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 11:25
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟΣ ΚΑΦΕΝΕΣ

Δημοσίευση από ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ »

Καλησπερα απο την Λακωνια. Περναω πολυ ομορφα με τα παιδια μου και τα εγγονια μου. Τωρα οσο αφορα τα κυνηγετικα νεα. Εδω μεσα στο κτημα μου εχουν κανει φωλια ενα ζευγαρι τρυγονια που εχουν δυο μικρα και πεταριζουν ολη την ημερα μεσα στο κτημα. Χθες περασαν ενα κοπαδι μελισουργοι καμμια 20 πουλια. Για μενα φετος το κυνηγι θα ξεκινησει απο 1 η Σεπτεμβριου. Να περνατε ολοι καλα φιλοι μου.
ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΖΗΣΑ ΚΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΘΑ ΠΕΘΑΝΩ .
ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΟΡΦΑΝΙΔΗΣ
Δημοσιεύσεις: 623
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 12:31

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟΣ ΚΑΦΕΝΕΣ

Δημοσίευση από ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΟΡΦΑΝΙΔΗΣ »

Καλες διακοπες
ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΟΡΦΑΝΙΔΗΣ
Δημοσιεύσεις: 623
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 12:31

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟΣ ΚΑΦΕΝΕΣ

Δημοσίευση από ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΟΡΦΑΝΙΔΗΣ »

το αλλο φορουμ εχει παρει φωτια απο ερωτησης απαντησης , και ας ειναι διακοπες γραφουν συνεχος απο εκει εμεις κοιμομαστε , μονο ο Νικολας, και ο Πεικλης μας ξυπνα , και που και που και κανενας αλλος
ΚΑΒΒΑΔΙΑΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
Διαχειριστής ιστοσελίδας
Δημοσιεύσεις: 1376
Εγγραφή: 30 Αύγ 2021 16:04

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟΣ ΚΑΦΕΝΕΣ

Δημοσίευση από ΚΑΒΒΑΔΙΑΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ »

Και γιατί δε πας και εσύ Νικόλα στο άλλο φόρουμ :mrgreen:
ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
Δημοσιεύσεις: 3543
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 11:25
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟΣ ΚΑΦΕΝΕΣ

Δημοσίευση από ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ »

Ενα τσιπουρακι στους φιλους κερασμενο απο εμενα. Τωρα φευγω και πηγαινω σε ενα πολυ παλαιο καταστημα με κυνηγετικα ειδη να δω αν υπαρχει κατι που να εχει ενδιαφερον. :DΠροχθες σε νυχτερινο ψαρεμα παροτι ειχε καιρο επιασα μια στειρα κοντα στα δυο κιλα 5 κομματια φαγκροπουλα μισοκιλα και ενα σαργο μισο κιλο. Χθες επιασα μια τσιπουρα κοντα στα δυο κιλα αλλα με εφαγε το ματι του παλιογερου και του Περικλη κσι μου εφυγε μεσα απο την αποχη. :x :o :D :D :D
ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΖΗΣΑ ΚΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΘΑ ΠΕΘΑΝΩ .
ΔΑΡΔΑΜΑΝΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 11 Αύγ 2022 09:33

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟΣ ΚΑΦΕΝΕΣ

Δημοσίευση από ΔΑΡΔΑΜΑΝΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ »

Καλημέρα και από μένα μετά από καιρό. Φέτος δεν έχει γυναικοχώρι έναρξη στη Δυτική Μακεδονία αλλά πέριξ της Πρέβεζας. Έστησα τα πρώτα καλοκαιρινά σε ρέλι 1,60Χ30 ,spark, C7, no71/2,CX2000 σε χάρτινο κάλυκα. Εύχομαι σε όλους Καλή Παναγιά
Απάντηση