ΚΑΝΟΝΕΣ - ΟΡΟΙ ΧΡΗΣΗΣ - ΠΕΝΤΑΣΤΑΔΙΑΚΟΥ ΚΑΦΕΝΕ - FORUM

Ενότητα συζητήσεων γενικής θεματολογίας
Κλειδωμένο
ΚΑΒΒΑΔΙΑΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
Διαχειριστής ιστοσελίδας
Δημοσιεύσεις: 1376
Εγγραφή: 30 Αύγ 2021 16:04

ΚΑΝΟΝΕΣ - ΟΡΟΙ ΧΡΗΣΗΣ - ΠΕΝΤΑΣΤΑΔΙΑΚΟΥ ΚΑΦΕΝΕ - FORUM

Δημοσίευση από ΚΑΒΒΑΔΙΑΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ »

- ΟΡΟΙ ΧΡΗΣΗΣ ΠΕΝΤΑΣΤΑΔΙΑΚΟΥ ΚΑΦΕΝΕ - FORUM -
- Μοιράστε απλόχερα τις γνώσεις σας σε όσους τις χρειάζονται
- Μην μας δημιουργείτε προβλήματα και μην ρισκάρετε
- Βοηθείστε μας και επιλύστε όσα προβλήματα μπορείτε

ΚΑΝΟΝΕΣ, ΟΡΟΙ ΧΡΗΣΗΣ - ΣΥΜΦΩΝΗΤΙΚΟ ΕΓΓΡΑΦΗΣ ΚΑΙ ΧΡΗΣΗΣ ΤΟΥ ΠΕΝΤΑΣΤΑΔΙΑΚΟΥ ΚΑΦΕΝΕ - FORUM

Τονίζουμε και υπογραμμίζουμε ότι ο Πεντασταδιακός Καφενές - Forum δεν είναι ένα οποιοδήποτε forum (φόρουμ), αλλά κάτι το οποίο έχει αρκετά περισσότερους περιορισμούς και εξίσου περισσότερες ευθύνες από τα κοινά και συνηθισμένα forum (φόρουμ).

ΓΕΝΙΚΕΣ ΕΥΘΗΝΕΣ ΕΓΓΕΓΡΑΜΜΕΝΟΥ ΧΡΗΣΤΗ

Με την εγγραφή σας στον Πεντασταδιακό Καφενέ - Forum (www.idiogomosi.com/pkafenes/), συμφωνείτε ότι δε θα χρησιμοποιήσετε υλικό ή κείμενο στις δημοσιεύσεις σας το οποίο είναι αναληθές, δυσφημιστικό, συκοφαντικό, ανακριβές, υβριστικό, αγενές, που να προκαλεί μίσος, πρόστυχο, βλάσφημο, που να απειλεί ή να παραβιάζει την ιδιωτική σφαίρα ενός άλλου μέλους, ή να έρχεται σε αντίθεση με κάποιον Ελληνικό η διεθνή νόμο. Επίσης, συμφωνείτε ότι δεν θα χρησιμοποιήσετε υλικό το οποίο αποτελεί πνευματική ιδιοκτησία κάποιου τρίτου χωρίς να έχετε την έγγραφη συναίνεση του ιδιοκτήτη του υλικού αυτού. Επιπλέον, απαγορεύονται σε αυτόν τον χώρο τα ανεπιθύμητα εμπορικοδιαφημιστικά μηνύματα (spam), η αποστολή τεράστιων όγκων πληροφοριών (flooding), κάθε είδους διαφημίσεις, οι αλυσιδωτές επιστολές (chain letters), το πυραμιδικό μάρκετινγκ και κάθε είδους παρενοχλήσεις προς άλλα μέλη.

Πρέπει να λάβετε υπόψη σας, ότι ο ιδιοκτήτης του Πεντασταδιακού Καφενέ - Forum, δεν μπορεί να επαληθεύσει την εγκυρότητα της κάθε δημοσίευσης. Επίσης, μην ξεχνάτε ότι οι δημοσιεύσεις δεν παρακολουθούνται συνεχώς, επομένως ο ιδιοκτήτης του Πεντασταδιακού Καφενέ - Forum, δεν είναι υπεύθυνος για το όποιο περιεχόμενο τους και δεν εγγυάται την ακρίβεια, την πληρότητα ή την χρησιμότητα των παρατιθέμενων πληροφοριών. Οι δημοσιεύσεις εκφράζουν τις απόψεις του μέλους που τις συνέγραψε και όχι απαραίτητα τις απόψεις του συγκεκριμένου Πεντασταδιακού Καφενέ - Forum, της διαχείρισης και των συντονιστών του ή του ιδιοκτήτη του. Οποιοδήποτε μέλος θεωρήσει ότι ένα δημοσιευμένο μήνυμα είναι ανάρμοστο, παρακαλείται να ειδοποιήσει αμέσως ένα διαχειριστή ή συντονιστή του Πεντασταδιακού Καφενέ - Forum. Το προσωπικό και ο ιδιοκτήτης του Πεντασταδιακού Καφενέ - Forum διατηρούν το δικαίωμα να διαγράψουν το ανάρμοστο περιεχόμενο, μέσα σε εύλογο χρονικό πλαίσιο, αν κρίνουν ότι είναι απαραίτητη η διαγραφή του. Επειδή αυτή η διαδικασία δεν είναι αυτόματη, παρακαλούμε καταλάβετε ότι δεν είναι εφικτό να διαγραφούν ή να διορθωθούν οι συγκεκριμένες δημοσιεύσεις άμεσα. Η ίδια τακτική ισχύει και για τις πληροφορίες που υπάρχουν στα προφίλ των μελών.

Έχετε υπόψη ότι παραμένετε αποκλειστικά υπεύθυνοι για το περιεχόμενο των δημοσιεύσεων σας. Επιπλέον, συμφωνείτε να προστατεύετε και να απαλλάσσετε από κάθε είδους ευθύνη τον ιδιοκτήτη του Πεντασταδιακού Καφενέ - Forum, την διαχείριση και τους συντονιστές, καθώς και τους ιστότοπους που σχετίζονται με τον παρόντα Πεντασταδιακό Καφενέ - Forum. Επίσης, ο ιδιοκτήτης διατηρεί το δικαίωμα να αποκαλύψει την ταυτότητα σας (ή οποιαδήποτε άλλη πληροφορία σχετική με εσάς η οποία έχει αποθηκευτεί στην παρούσα υπηρεσία) σε περίπτωση επίσημης καταγγελίας ή δικαστικής αγωγής που έχει προκύψει σχετικά με τη κακή ή κακόβουλη χρήση του Πεντασταδιακού Καφενέ - Forum από εσάς.

Με τον λογαριασμό που πρόκειται να ενεργοποιήσετε, συμφωνείτε να μην ανακοινώνετε ποτέ τον κωδικό σας σε κάποιο άλλο μέλος, εκτός από τον διαχειριστή, για την προστασία του λογαριασμού σας και για λόγους εγκυρότητας. Επίσης, συμφωνείτε να μη χρησιμοποιείτε ποτέ τον λογαριασμό κάποιου άλλου μέλους για οποιονδήποτε λόγο. Επιπλέον, συνιστούμε ανεπιφύλακτα να χρησιμοποιήσετε έναν περίπλοκο και μοναδικό κωδικό για τον λογαριασμό σας, για να αποτρέψετε πιθανή παραβίαση του λογαριασμού σας.

Μετά την εγγραφή σας και την πρώτη σας σύνδεση στον Πεντασταδιακό Καφενέ - Forum, θα μπορείτε να συμπληρώσετε ένα λεπτομερές προφίλ. Είναι δική σας ευθύνη να συμπεριλάβετε ευπρεπείς και ακριβείς πληροφορίες. Οποιαδήποτε πληροφορία κρίνει ο ιδιοκτήτης του Πεντασταδιακού Καφενέ - Forum ή το προσωπικό του ότι είναι ανακριβής ή ανάρμοστη, θα διαγράφεται, με ή χωρίς προειδοποίηση. Μπορούν να επιβληθούν οι ανάλογες κυρώσεις.

Πρέπει να λάβετε επίσης υπόψη ότι με κάθε δημοσίευσή σας καταγράφεται και η διεύθυνση IP σας, σε περίπτωση που χρειαστεί να αποκλειστείτε από τον Πεντασταδιακό Καφενέ - Forum ή να επικοινωνήσουμε με τον Παροχέα σας Υπηρεσιών Ιντερνέτ (ISP). Αυτό θα συμβεί μόνο σε περίπτωση σοβαρής παραβίασης της παρούσας συμφωνίας.

Τέλος, λάβετε υπόψη σας ότι το λογισμικό του Πεντασταδιακού Καφενέ - Forum καταχωρεί ένα cookie, ένα αρχείο κειμένου δηλαδή που περιέχει μικρά κομμάτια πληροφοριών (όπως το όνομα και ο κωδικός σας), στην προσωρινή μνήμη (cache) του προγράμματος περιήγησης που χρησιμοποιείτε. Το cookie χρησιμοποιείται μόνο για να παραμένετε συνδεδεμένος στον Πεντασταδιακού Καφενέ - Forum ή να αποσυνδέεστε από αυτό. Το παρόν λογισμικό δεν συλλέγει ούτε στέλνει κανένα άλλο είδος πληροφοριών στον υπολογιστή σας.

ΚΥΡΙΕΣ ΕΥΘΥΝΕΣ ΕΓΓΕΓΡΑΜΜΕΝΟΥ ΧΡΗΣΤΗ

Δηλώνω υπεύθυνα και συμφωνώ στο ακέραιο, με όλους τους κανόνες και όρους χρήσης του Πεντασταδιακού Καφενέ - Forum και προχωρώ σε εγγραφή και σε δημιουργία λογαριασμού εις γνώση μου, έχοντας διαβάσει πολύ καλά και έχοντας κατανοήσει εις βάθος, ότι θα πρέπει να τηρήσω στο ακέραιο τις παρακάτω δεσμεύσεις:

01. θα σέβομαι την διαχείριση του Πεντασταδιακού Καφενέ - Forum και την φιλοξενία που μου παρέχει, όπως και όλα τα εγγεγραμμένα και ενεργά μέλη που λαμβάνουν μέρος στις διάφορες συζητήσεις ή ανταλλαγές απόψεων τεχνικών θεμάτων και μη
02. δεν θα δημιουργήσω ποτέ με την συμπεριφορά μου προβλήματα στην διαχείριση, στον Πεντασταδιακό Καφενέ - Forum και στα μέλη του, για κανένα απολύτως λόγο, αφού δεν θα προσβάλω και δεν θα βρίσω ποτέ κανένα μέλος, αλλά ούτε και θα τσακωθώ για οποιανδήποτε αιτία
03. δεν θα δημιουργήσω καμία απολύτως αντιπαράθεση, έστω και καλοπροαίρετη, ώστε να διατηρείται η ηρεμία του Πεντασταδιακού Καφενέ - Forum και των μελών του
04. είμαι ένας νόμιμος και ευσυνείδητος κυνηγός, που σέβεται και που τηρεί κατά γράμμα όλες τις ρυθμιστικές αποφάσεις, όπως αυτές ορίζονται από τους αρμόδιους φορείς
05. θα γράφω μόνο με Ελληνικούς χαρακτήρες και μόνον με μικρά γράμματα
06. τηρώ όλους τους Ελληνικούς νόμους και συμφωνώ με το Ελληνικό σύνταγμα
07. αντιλαμβάνομαι, δέχομαι και συμφωνώ ότι το συλλογικό συμφέρον, είναι υπεράνω του ατομικού συμφέροντος και δεν θα προβώ σε ενέργειες που ενδέχεται να προσβάλουν ή να πλήξουν το συλλογικό συμφέρον της κοινότητας του Πεντασταδιακού Καφενέ - Forum
08. δεν έχω κανένα σκοπό να εκμεταλλευτώ εμπορικά τις πληροφορίες που θα αποκομίσω από τον ιστότοπο Web Site Idiogomosi (www.idiogomosi.com) και τον Πεντασταδιακό Καφενέ - Forum (www.idiogomosi.com/pkafenes/)
09. γνωρίζω ότι δεν επιτρέπεται η πώληση όπλων, φυσιγγίων και ανταλλακτικών, χωρίς άδεια από την αρμόδια αστυνομική αρχή και δηλώνω ότι δεν είμαι επαγγελματίας του Κυνηγετικού ή Σκοπευτικού κλάδου
10. γνωρίζω ότι δεν επιτρέπεται η πώληση φυσιγγίων από ιδιογομωτές, άρα δεν θα πουλήσω ποτέ φυσίγγια ως ιδιογομωτής και επίσης δηλώνω ότι δεν προέβηκα ποτέ σε πωλήσεις φυσιγγίων κατά το παρελθόν
11. δεν είμαι επαγγελματίας του Κυνηγετικού κλάδου ή εφόσον είμαι, θα το δηλώσω άμεσα στην διαχείριση ώστε να μπλοκάρει τον λογαριασμό μου ή να τον εξαιρέσει εφόσον είμαι ενεργός χορηγός
12. δεν λαμβάνω προμήθεια από πωλήσεις κυνηγετικών φυσιγγίων, όπλων, ανταλλακτικών ή αξεσουάρ παντός τύπου και αγοράζω μόνο νόμιμα υλικά που πωλούνται ελεύθερα στο εμπόριο και μόνο με συνοδεία τιμολογίου ή με συνοδεία αποδείξεως λιανικής πώλησης, όπου και θα φροντίσω να διατηρώ μέχρι την εξάντληση των υλικών που διαθέτω, ως νόμιμο αποδεικτικό στοιχείο
13. η ιδιογόμωση για μένα είναι ένα ευχάριστο χόμπι και δεν προτίθεμαι να ασχοληθώ με το αντικείμενο της για εμπορικούς λόγους, για επαγγελματικούς λόγους ή για να προωθώ άμεσα ή έμμεσα, τα όποια πιθανά συμφέροντα τρίτων
14. εγγράφομαι ώστε να συμμετέχω ενεργά στις εποικοδομητικές συζητήσεις του Πεντασταδιακού Καφενέ - Forum και για να μοιραστώ αφιλοκερδώς όλες μου τις γνώσεις, χωρίς να θέσω σε κίνδυνο κάποιον συνάδελφο και δεν έχω σκοπό την άντληση ή την εκμετάλλευση γνώσεων, αλλά να μάθω περισσότερα και να συνεισφέρω με την σειρά μου όπως και όπου μπορώ, πάντα αφιλοκερδώς, ώστε η συμμετοχή μου να είναι πάντα αμφίδρομη και φυσικά εποικοδομητική
15. δεν θα τοποθετήσω ποτέ το ατομικό μου συμφέρον, άνω του συλλογικού συμφέροντος της κοινότητας του Πεντασταδιακού Καφενέ - Forum και δεν θα προβώ ποτέ σε ενέργειες, όπου ενδέχεται να πλήξουν το συμφέρον του ή τον ιστότοπο Web Site www.idiogomosi.com
16. γνωρίζω ότι δεν υπάρχει κανενός είδους πνευματικό δικαίωμα σε δημόσιους διαδικτυακούς χώρους όπως του Πεντασταδιακού Καφενέ - Forum, αλλά μόνο η σαφής νομική ευθύνη των δημοσιεύσεών μου, πράγμα που καθιστά σαφές ότι οτιδήποτε δημοσιεύω, θα ανήκει αυτόματα στον Πεντασταδιακό Καφενέ - Forum και στην κοινότητά του και δεν θα μπορώ να ζητήσω την αφαίρεσή του ή την οικονομική εκμετάλλευσή του, όπως και θα φέρω ακέραια την νομική ευθύνη για οτιδήποτε αρνητικό προκύψει από τις όποιες ενδεχόμενες ενέργειές μου και από τα όποια ενδεχόμενα γραφόμενά μου
17. Τα άρθρα που θα δωρίσω, με σκοπό την ανάρτησή τους στον ιστότοπο Web Site www.idiogomosi.com, αποτελούν δωρεά χωρίς κανένα αντάλλαγμα και δεν πρόκειται να ζητήσω ποτέ την αφαίρεσή τους, για κανένα απολύτως λόγο, αφού γνωρίζω ότι καταχωρούνται με σκοπό το κοινό όφελος και το συλλογικό συμφέρον των αναγνωστών του
18. δέχομαι να εγγραφώ, γνωρίζοντας εκ των προτέρων, ότι ενδέχεται να μην ενεργοποιηθεί ποτέ ο λογαριασμός μου, εφόσον δεν το κρίνει σωστό η διαχείριση του Πεντασταδιακού Καφενέ - Forum και δηλώνω ότι δεν είχα δημιουργήσει ποτέ προβλήματα στο προηγούμενο forum (www.idiogomosi.com/forum), στην προηγούμενη Message Board (www.idiogomosi.com/mexboard) και ότι δεν είμαι κάποιο από τα ήδη αποβεβλημένα μέλη όπου είχαν προκαλέσει προβλήματα κατά το παρελθόν, με αποτέλεσμα να αναγκάσω την διαχείριση να με αποβάλει
19. δέχομαι να εγγραφώ επώνυμα και όχι ως ανώνυμος χρήστης ή με κάποιο σχετικό ψευδώνυμο και συμφωνώ να εγγραφώ με το πραγματικό μου ονοματεπώνυμο ή με το πραγματικό μου όνομα και μέρος από το επώνυμό μου, γνωρίζοντας ότι θα μπορεί να διαβάζει τα γραφόμενά μου ο οποιοσδήποτε, είτε πρόκειται για εγγεγραμμένο μέλος, είτε ενδεχομένως για απλό αναγνώστη και δέχομαι επίσης να δηλώσω τον πραγματικό τόπο διαμονής μου στην αντίστοιχη θέση του προφίλ μου
20. δέχομαι να συμμετάσχω, εφόσον προηγουμένως ενεργοποιηθεί ο λογαριασμός μου από την διαχείριση ή από εμένα τον ίδιο μέσω ηλεκτρονικού μηνύματος email και γνωρίζοντας εκ των προτέρων ότι δεν θα μπορώ να ζητήσω ποτέ την διαγραφή του λογαριασμού μου, όπως και δηλώνω ότι συμφωνώ με όλους τους όρους και με όλους τους κανονισμούς του Πεντασταδιακού Καφενέ - Forum

Για να γίνετε μέλη του Πεντασταδιακού Καφενέ - Forum, θα πρέπει να αποδεχτείτε στο ακέραιο και ως έχουν, όλους τους παραπάνω όρους χρήσης, όλους τους παραπάνω κανόνες, το συμφωνητικό εγγραφής και επιπλέον να αναλάβετε την πλήρη ευθύνη των δημοσιεύσεών σας και κατ επέκταση των πράξεών σας στο ακέραιο!

Αφότου εγγραφείτε, θα πρέπει να γνωρίζεται ότι ο λογαριασμός που θα δημιουργήσετε, παραμένει στην διάθεση της διαχείρισης, ώστε να μπορεί να τον ενεργοποιήσει, εφόσον κρίνει ότι θα πρέπει να τον ενεργοποιήσει και βεβαίως να τον απενεργοποιήσει ανά πάσα στιγμή, σε περίπτωση που παραβείτε έναν ή περισσότερους όρους χρήσης ή κάποιον από τους παραπάνω κανόνες! Η μη τήρηση τους και η απρεπή συμπεριφορά σας, θα επιφέρει κυρώσεις, ανάλογες των ενεργειών που θα προκαλέσουν. Επίσης εφόσον μας ζητηθεί εγγράφως από τις αρμόδιες εισαγγελικές ή δικαστικές αρχές, θα πρέπει να γνωρίζετε ότι τα γραφόμενά σας, ενδέχεται να χρησιμοποιηθούν εναντίον σας, οπότε και σας συνιστούμε να προσέχετε τι γράφετε, που το γράφετε και με ποιόν ακριβώς τρόπο το γράφετε, πριν αποστείλετε τα όποια ενδεχόμενα μηνύματά σας!

Σας υπενθυμίζουμε και σας υπογραμμίζουμε ότι με την εγγραφή σας, αποδέχεστε αυτόματα και στο ακέραιο, όλους του παραπάνω όρους και κανόνες όπως και φέρετε ακέραια την νομική αστική και ποινική ευθύνη, για το οτιδήποτε δημοσιεύσετε, βάση του αστικού και του ποινικού κώδικα της Ελληνικής και της διεθνούς νομοθεσίας.

Εφόσον χρειαστεί, διατηρούμε το δικαίωμα να προσθέσουμε κάποιο μελλοντικό όρο ή κανόνα, ώστε να διατηρήσουμε το αρχικό status του Πεντασταδιακού Καφενέ - Forum στο ακέραιο, ελπίζοντας όμως ότι δεν θα χρειαστεί να προβούμε ποτέ σε μια τέτοιου είδους ενέργεια. Επίσης εφόσον το κρίνουμε σωστό, διατηρούμε το δικαίωμα να τερματίσουμε την λειτουργία του Πεντασταδιακού Καφενέ - Forum, απροειδοποίητα και χωρίς εξηγήσεις, ή εφόσον δεν διαθέτουμε το απαραίτητο ποσό για την κάλυψη των εξόδων λειτουργίας του.

Πριν εγγραφείτε, σας συνιστούμε να ξαναδιαβάσετε ενδελεχώς και από την αρχή, το θέμα ΚΑΝΟΝΕΣ, ΟΡΟΙ ΧΡΗΣΗΣ ΚΑΙ ΣΥΜΦΩΝΗΤΙΚΟ ΕΓΓΡΑΦΗΣ ΤΟΥ ΠΕΝΤΑΣΤΑΔΙΑΚΟΥ ΚΑΦΕΝΕ - FORUM, ώστε να καταλάβετε και να κατανοήσετε εις βάθος ότι ο Πεντασταδιακός Καφενές - Forum δεν είναι κάποιο παιχνίδι, αλλά ένα νόμιμο και χρήσιμο εργαλείο που έχει ως απώτερο σκοπό, την νόμιμη και την δωρεάν ανταλλαγή γνώσεων, απόψεων και τεχνογνωσίας των μελών του.

www.idiogomosi.comwww.idiogomosi.com/pkafenes/
Κλειδωμένο