ΑΣΦΑΛΗ ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΗ

Ιστότοπος www. IDIOGOMOSI .com και θεματικές κατηγορίες
Απάντηση
ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΟΡΦΑΝΙΔΗΣ
Δημοσιεύσεις: 681
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 12:31

Re: ΑΣΦΑΛΗ ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΗ

Δημοσίευση από ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΟΡΦΑΝΙΔΗΣ »

Νικολα το σεταπ με PSB1 που λες για το 20αρι , τι συγκερωτηρα θα βαλω , η ταπα να βαλω , τζαμακι δεν εχω , εαν κλεισω με χαρτακι θα εχω προβλημα
ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
Δημοσιεύσεις: 3898
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 11:25
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ

Re: ΑΣΦΑΛΗ ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΗ

Δημοσίευση από ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ »

Νικόλα καλησπέρα .Συγκεντρωτηρες GUALANDI αυτοί που υπάρχουν για το cal 20 .Βάλε χαρτάκι και ρελι .Δεν θα έχεις πρόβλημα .Έμπλεξες με το όπλο .Κοίταξε να το φτιάξεις γρήγορα για να προλάβεις το κυνήγι.
ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΖΗΣΑ ΚΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΘΑ ΠΕΘΑΝΩ .
ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΟΡΦΑΝΙΔΗΣ
Δημοσιεύσεις: 681
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 12:31

Re: ΑΣΦΑΛΗ ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΗ

Δημοσίευση από ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΟΡΦΑΝΙΔΗΣ »

ναι , και θελω οποσδηποτε το 20αρι ειδικα την πρωτη μερα , γιατι τα 12αρια οτι και να βαλω , οποιο και να παρω με ταραζουν στον ωμο και στο μαγουλο την πρωτη μερα με ζεστη το μεσημερι . Σε ευχαριστω θα το γεμισω το σεταπ , που μου ειπες
Άβαταρ μέλους
pericles
Δημοσιεύσεις: 1474
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 07:30
Τοποθεσία: Κύπρος

Re: ΑΣΦΑΛΗ ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΗ

Δημοσίευση από pericles »

Ορφανίδη κλωτσάνε τα όπλα γιατι δεν κλείνεις πεντασταδιακά. Αν θελεις το πιστευεις βέβαια 8-) 8-) 8-) ΣΤο εχω πεί οτι ρίχνω με την μια κανη 32 και με την αλλη 28 γραμμάρια στην πέρδικα το οπλο εχει βάρος 2750 γραμμαρια και το λάκτισμα ειναι Ανεπαίσθητο. Ακόμη και στο 28αρη και 36αρη όλα τα κάνω πεντασταδιακά. Νάνε καλά ο Καββαδίας που μου βρήκε τα στάδια εκτος απο 36αρη που εφτιαξα εγώ 30ν και 40ν σταδιο
Σαράντα χρόνια Ιδιογόμωση σε Διαμέτρηματα 12-16-20-28-36
ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΟΡΦΑΝΙΔΗΣ
Δημοσιεύσεις: 681
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 12:31

Re: ΑΣΦΑΛΗ ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΗ

Δημοσίευση από ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΟΡΦΑΝΙΔΗΣ »

ολα πεντασταδιακα γεμιζω και 12αρι και 20αρι , πιθανον, να κλωστα το 12αρι ,γιατι ριχνω καθηστος στο καρεκλακι, αλλα με το 20αρι δεν εχω προβλημα
Άβαταρ μέλους
pericles
Δημοσιεύσεις: 1474
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 07:30
Τοποθεσία: Κύπρος

Re: ΑΣΦΑΛΗ ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΗ

Δημοσίευση από pericles »

Τί κυνήγι ειναι αυτό που κάνεις καθιστός με 12αρι :?: :?: Καθιστός κυνήγι το μονο που θα σκεφτόμουν να κάνω ειναι με 36αρη 8-)
Σαράντα χρόνια Ιδιογόμωση σε Διαμέτρηματα 12-16-20-28-36
ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΟΡΦΑΝΙΔΗΣ
Δημοσιεύσεις: 681
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 12:31

Re: ΑΣΦΑΛΗ ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΗ

Δημοσίευση από ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΟΡΦΑΝΙΔΗΣ »

καθιστος στο καρεκλακι , τι περιμενες να ειμαι 6 ωρες ορθιος στο καρτερι τρυγονιου , αγριοπεριστερου , εαν προλαβω και τα δω απο μακρια σηκωνουμε ορθιος , εαν ερθουν απο πισω ριχνω καθηστος
ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
Δημοσιεύσεις: 3898
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 11:25
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ

Re: ΑΣΦΑΛΗ ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΗ

Δημοσίευση από ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ »

Και εγω στις τσιχλες στα απογευματινα με καρεκλακι ημουνα . ;) 8-)
ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΖΗΣΑ ΚΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΘΑ ΠΕΘΑΝΩ .
ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
Δημοσιεύσεις: 3898
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 11:25
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ

Re: ΑΣΦΑΛΗ ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΗ

Δημοσίευση από ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ »

Αγαπητοι φιλοι .Σημερα απο το πρωι ημουν στο σκοπευτηριο για δοκιμες και για προπονηση στο SPORTING .Οι δοκιμες που εκανα ηταν με πυριτιδα PSB5 στα 30 γραμ σκαγια νουμερο 9 .Η θερμοκρασια ηταν 28 βαθμοι με οπλο BERETTA 682 SPORTING με αυλο 18,4 και με τσοκ 3* .Το σεταπ ηταν κλεισιμο πεντασταδιακο 68,5 καλυκας κομενος με καψουλι 686 ,και πυριτιδα 1,45 χ30 με ZERO 23 συγκεντρωτηρα με τα πεταλα κομενα .Εριξα και αλλο ενα φυσιγγιο με το ιδιο στησιμο με την διαφορα η πυριτιδα στο 1,40 ,και ολα τα αλλα ιδια .Για να μη σας κουραζω και τα δυο σεταπ εβγαλαν φοβερες τουφεκιες ,και πολυ μαλακες .Εριξα επισης αλλο ενα με το ιδιο σεταπ με την διαφορα οτι μεσα εβαλα συγκεντρωτηρα LB6 ,με κετσε μεσα ,αλλα κομενο αντι 4 πεταλα ,με 8 πεταλα .Η τουφεκια και αυτη ηταν αψογη ,με καλυτερες τις δυο πρωτες που γραφω ποιο πανω . 8-)
ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΖΗΣΑ ΚΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΘΑ ΠΕΘΑΝΩ .
ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
Δημοσιεύσεις: 3898
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 11:25
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ

Re: ΑΣΦΑΛΗ ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΗ

Δημοσίευση από ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ »

Αγαπητοι φιλοι με ρωτανε ορισμενοι ιδιογομωτες ,τι μποουν να κανουν οταν σε ενα καλυκα π.χ NOBEL SPORT που τον εχουν χρησιμοποιησει θελουν να βαλουν καψουλι π.χ 2000 το οποιο μπαινει πολυ ευκολα ,με αποτελεσμα πολλες φορες να βαζουν κολλες ,μανο ,σωληνακια απο καλαμακια κ.λ.π τετοιες πατεντες .Ο ποιο ευκολος και τροπος και χωρις να κανουμε ολα αυτα τα πραγματα ,ειναι να βγαζουμε τα ριγμενα καψουλια ,και μετα να περναμε απο την καλυμπρα τον καλυκα .Αποτελεσμα ειναι οτι μετα την καλυμπρα ο καλυκας στο σημειο που μπαινει το καψουλι μικραινει το κενο με αποτελεσμα το νεο καψουλι να μπαινει σφικτα και σωστα χωρις προβλημα . 8-)
ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΖΗΣΑ ΚΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΘΑ ΠΕΘΑΝΩ .
NicM1
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: 15 Φεβ 2022 16:25

Re: ΑΣΦΑΛΗ ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΗ

Δημοσίευση από NicM1 »

ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ έγραψε: 19 Ιουν 2024 12:28 Αγαπητοι φιλοι .Σημερα απο το πρωι ημουν στο σκοπευτηριο για δοκιμες και για προπονηση στο SPORTING .Οι δοκιμες που εκανα ηταν με πυριτιδα PSB5 στα 30 γραμ σκαγια νουμερο 9 .Η θερμοκρασια ηταν 28 βαθμοι με οπλο BERETTA 682 SPORTING με αυλο 18,4 και με τσοκ 3* .Το σεταπ ηταν κλεισιμο πεντασταδιακο 68,5 καλυκας κομενος με καψουλι 686 ,και πυριτιδα 1,45 χ30 με ZERO 23 συγκεντρωτηρα με τα πεταλα κομενα.
Το ίδιο σεταπ σκεφτόμουν να ρωτήσω ποσό θα ήταν λειτουργικό στα τρυγόνια και τις φάσσες τον Αύγουστο Σεπτέμβριο :)
Ένα από τα κορυφαία γνώριζα με PSB5 12/70 cx2000/616 1.50x30 z2m-24.
ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
Δημοσιεύσεις: 3898
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 11:25
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ

Re: ΑΣΦΑΛΗ ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΗ

Δημοσίευση από ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ »

Με τις σημερινες συνθηκες το πρωι με 28 βαθμους ηταν πολυ καλο .Η αλλαγη που εκανα ηταν και στο καψουλι που εβαλα αντι 2000 ,686 που ειναι μεσαιας ισχυος και στον συγκεντρωτηρα ZERO 23 .Η κανη ηταν πεντακαθαρη απο ακαυτη πυριτιδα .Μια χαρα θα ειναι για τρυγονια και φασα .
ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΖΗΣΑ ΚΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΘΑ ΠΕΘΑΝΩ .
NicM1
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: 15 Φεβ 2022 16:25

Re: ΑΣΦΑΛΗ ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΗ

Δημοσίευση από NicM1 »

Ανάλογες συνθήκες και εδώ 30-32C. Θα το δοκιμάσω το 1.45-1.50x30 no7 ίσως και no6.
ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
Δημοσιεύσεις: 3898
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 11:25
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ

Re: ΑΣΦΑΛΗ ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΗ

Δημοσίευση από ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ »

Πηγαινω πρωι πρωι στο σκοπευτηριο ,γυρω στις 8-8,30 οταν ανοιγει για να εχω καλυτερη θερμοκρασια στις δοκιμες .Τοτε η θερμοκρασια ειναι απο 25 -28 βαθμους .Πιστευω στην εναρξη μεχρι και Σεπτεμβριο θα ειναι ιδανικο .
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ την 20 Ιουν 2024 11:08, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΖΗΣΑ ΚΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΘΑ ΠΕΘΑΝΩ .
NicM1
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: 15 Φεβ 2022 16:25

Re: ΑΣΦΑΛΗ ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΗ

Δημοσίευση από NicM1 »

Μια χαρά θα είναι παρόλο που και τον Σεπτέμβριο στην Κρήτη οι θερμοκρασίες είναι υψηλές.
ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
Δημοσιεύσεις: 3898
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 11:25
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ

Re: ΑΣΦΑΛΗ ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΗ

Δημοσίευση από ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ »

Λοιπον αγαπητοι φιλοι πρεπει να ξεκαθαρισουμε μερικα πραγματα ,ειδικα για τους νεους ιδιογομωτες .1/ Με παιρνουν τηλεφωνο η μου στελνουν μηνυματα για διαφορα σεταπ που γραφω .Καταρχην τα σεταπ και οι δοκιμες που κανω ειναι ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΑΣΦΑΛΗ ,για αυτο αλλωστε και τα γραφω .2/Οταν γραφω ενα σεταπ το γραφω αφου το εχω δοκιμασει πρωτος εγω και οχι με ενα φυσιγγιο αλλα με περισοτερα του ενος .3/ Μου λενε μερικα παιδια οτι γεμιζουν π.χ με 32 γραμ σκαγια ακριβως στην ζυγαρια .Φιλοι μου ποτε ,μα ποτε τα γραμ δεν θα ειναι ακριβως 32 ,αλλα ποτε 32,2 ,ποτε 31,98 κ.λ.π..Δηλαδη ενα σκαγι το παιρνουν και το κοβουν στην μεση για να ειναι ακριβως 32 γραμμαρια ?Δεν μπορω να ακουω τετοιες αηδιες .Αλλος μου λεει σημερα οτι π.χ γεμιζει αντι 1,40 ,1,41,γιατι ειναι καλυτερο σεταπ .Δεν θελω να ακουω τετοια πραγματα .Χθες με πηρε ενας φιλος τηλεφωνο και του εδωσα ενα σεταπ που εχω γραψει και εδω στο ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΗ ,να μου πει οτι του ειπε καποιος φιλος του διαφορετικο απο αυτο που γραφω εγω .Η απαντηση μου ηταν ,τοτε γιατι με πηρες εμενα και δεν ακους τον φιλο σου ? Για αυτο προσοχη τι μας λενε και τι ακουμε απο διαφορους .Οτι μπορω να σας πω το γραφω αναλυτικα χωρις να κρυβω κατι .Τωρα ο καθενας μπορει να κανει τις δοκιμες του και μονος του, απο την στιγμη που τα σεταπ του ειναι ΑΣΦΑΛΗ .ΑΥΤΑ .
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ την 20 Ιουν 2024 14:18, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΖΗΣΑ ΚΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΘΑ ΠΕΘΑΝΩ .
NicM1
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: 15 Φεβ 2022 16:25

Re: ΑΣΦΑΛΗ ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΗ

Δημοσίευση από NicM1 »

κ. Νίκο δίνετε οδηγίες τηλεφωνικός ; Είστε πολύ καλός.
ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
Δημοσιεύσεις: 3898
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 11:25
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ

Re: ΑΣΦΑΛΗ ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΗ

Δημοσίευση από ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ »

Ειναι μερικοι φιλοι που απο στομα σε στομα μαθαινουν το τηλεφωνο και με παιρνουν η με Π.Μ ,αλλα καλο ειναι να μιλαμε εδω στο ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΗ ωστε πολλα πραγματα να τα διαβαζουν και αλλοι φιλοι και να μαθαινουν .Εγω πια ειμαι στην δυση της ζωης μου και με σοβαρο προβλημα υγειας ,και οτι γνωριζω θελω να το λεω στους φιλους .Αλλωστε δεν θελω να τα παρω μαζι μου οτι γνωριζω χωρις εστω και ενας να μαθει σωστα και ΑΣΦΑΛΗ την Ιδιογομωση,που ειναι πανω απο ολα μερακι .
ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΖΗΣΑ ΚΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΘΑ ΠΕΘΑΝΩ .
ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΟΡΦΑΝΙΔΗΣ
Δημοσιεύσεις: 681
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 12:31

Re: ΑΣΦΑΛΗ ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΗ

Δημοσίευση από ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΟΡΦΑΝΙΔΗΣ »

ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ έγραψε: 20 Ιουν 2024 14:32 Ειναι μερικοι φιλοι που απο στομα σε στομα μαθαινουν το τηλεφωνο και με παιρνουν η με Π.Μ ,αλλα καλο ειναι να μιλαμε εδω στο ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΗ ωστε πολλα πραγματα να τα διαβαζουν και αλλοι φιλοι και να μαθαινουν .Εγω πια ειμαι στην δυση της ζωης μου και με σοβαρο προβλημα υγειας ,και οτι γνωριζω θελω να το λεω στους φιλους .Αλλωστε δεν θελω να τα παρω μαζι μου οτι γνωριζω χωρις εστω και ενας να μαθει σωστα και ΑΣΦΑΛΗ την Ιδιογομωση,που ειναι πανω απο ολα μερακι .
συμφωνω Νικολα ολα να γραφωντε εδω δημοσια , και οχι ατομικα , για να μαθενουμε ολοι μας σεταπ , χωρις μυστικοπαθιες και πονηριες , οπως παλια που βλεπαμε σε φωτογραφια σε πινακα τουφεκια , χωρις να γραφουν σεταπ, και επρεπε η να τον παρεις τηλεφωνο , η να του στειλεις προσωπικο μυνημα , για να στο πει , αραγε τωρα γιατι δεν γραφει ο γεροντακος απο την Λερο
ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
Δημοσιεύσεις: 3898
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 11:25
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ

Re: ΑΣΦΑΛΗ ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΗ

Δημοσίευση από ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ »

Νικολα ο Μιχαλης εχει πολλες δουλειες και δεν εχει χρονο .Αλλωστε λογω υγειας σταματησε απο οτι ξερω να πηγαινει κυνηγι ,και πηγαινει μονο στο σκοπευτηριο τωρα .
ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΖΗΣΑ ΚΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΘΑ ΠΕΘΑΝΩ .
Απάντηση