ΑΣΦΑΛΗ ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΗ

Ιστότοπος www. IDIOGOMOSI .com και θεματικές κατηγορίες
Άβαταρ μέλους
pericles
Δημοσιεύσεις: 1350
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 07:30
Τοποθεσία: Κύπρος

Re: ΑΣΦΑΛΗ ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΗ

Δημοσίευση από pericles »

'Οπως το λές έτσι είναι εισάγει ένας Μεγαλοέμπορος και αγοράζουν απο αυτόν οι υπόλοιποι γιατί τα εξοδα ειναι πολλά ,οπότε δεν υπάρχει ποικιλία στις πυρίτιδες.
Σαράντα χρόνια Ιδιογόμωση σε Διαμέτρηματα 12-16-20-28-36
ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
Δημοσιεύσεις: 3543
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 11:25
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ

Re: ΑΣΦΑΛΗ ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΗ

Δημοσίευση από ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ »

Αγαπητοι φιλοι ,θα ηθελα εδω να σας πω μια εμπειρια μου που εχω απο προηγουμενη προπονηση στο σκοπευτηριο που πηγα .Μολις τελειωσα την προπονηση μου πηγα απο περιεργεια για να δω τα πιατακια [οχι τα δικα μου]αλλα απο αλλους που ειχαν ριξει ποιο μπροστα απο εμενα και φαινονταν οτι δεν τα πετυχαν .Αυτα τα λιγα τα πιατακια τα βρηκα σε αριστη κατασταση χωρις να εχουν σπασει ,αλλα τα περισοτερα ειχαν τρυπες απο σκαγια δυο και τρεις ,αλλα δεν εσπασαν .Για αυτο μερικες φορες βλεπουμε οτι ενω εχουμε σκοπευσει καλα δεν τα σπασαμε ,και δεν ξερουμε τι εχει γινει .Τωρα τι φταιει δεν ξερω .Μαλλον η ποιοτητα του υλικου στα πιατακια να ειναι αιτια . 8-)
ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΖΗΣΑ ΚΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΘΑ ΠΕΘΑΝΩ .
ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
Δημοσιεύσεις: 3543
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 11:25
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ

Re: ΑΣΦΑΛΗ ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΗ

Δημοσίευση από ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ »

Αγαπητοι φιλοι .Σημερα θα ηθελα να σας πω δυο λογια για τις πυριτιδες .Διαβαζω σε παρα πολλα σαιτ για τις πυριτιδες ,που πολλοι φιλοι βαζουν διαφορες φωτογραφιες και ρωτανε τους αλλους ιδιογομωτες ,,τι πυριτιδα ειναι αυτη ,,? Ποτε μα ποτε δεν μπορουμε να ειμαστε σιγουροι μεσα απο μια φωτογραφια να πουμε με βεβαιοτητα ποια πυριτιδα ειναι .Γιατι παιζουν πολλοι παραγοντες ρολο σε ολο αυτο .Ενας παραγοντας ειναι η φωτο ,και η αντανακλαση που κανει στο φλας ας πουμε ,για αυτο και ο Νικολας ο Καββαδιας οσες φωτο εχει βαλει ειναι μεσα απο μεγαλη προσοχη και ευκρινεια για το ακριβες χρωμα απο φωτογραφικη μηχανη ,και οχι μεσω τηλεφωνου π.χ. Ενας αλλος παραγοντας σοβαρος ειναι η παρτιδα της πυριτιδας .Βλεπουμε πολυ συχνα οτι απο παρτιδα σε παρτιδα εχουμε μεγαλη διαφορα τοσο στο χρωμα οσο και στην κοπη της απο την μηχανη .Προσφατως πηρα μια πυριτιδα [δεν θα πω ποια ]η οποια ειχε διαφορα μεγαλη με το ματι μου απο μια αλλη παλαιοτερη πυριτιδα που ειχα της ιδιας εταιρειας .Οι πυριτιδες αυτες ηταν σφραγισμενες με LOT και ομως αν τις εβλεπες διπλα διπλα πιστευες οτι ηταν αλλη πυριτιδα .Για αυτο μεγαλη προσοχη σε οτι λεμε .
ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΖΗΣΑ ΚΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΘΑ ΠΕΘΑΝΩ .
ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
Δημοσιεύσεις: 3543
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 11:25
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ

Re: ΑΣΦΑΛΗ ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΗ

Δημοσίευση από ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ »

Λοιπον επειδη ο φιλος μου ο Περικλης θελει να μαθει σεταπ απο τις δοκιμες που καναμε χθες στο σκοπευτηριο με τον φιλο μας τον Χρηστο ,θα πω δυο πραγματα οσο αφορα την πυριτιδα των δοκιμων .Οντως στις δοκιμες που καναμε που ηταν αριστες ,βγηκε το εξης συμπερασμα .Πριν λιγες μερες πηρα στα χερια μου τη νεα κοπη πυριτιδας Α1 .Σε αυτη την πυριτιδα υπαρχουν μεγαλες διαφορες οσο αφορα το χρωμα ,αλλα και στην κοπη της .Στο μεν χρωμα ,αυτο ειναι ποιο ανοικτο πρασινο και προς το γκρι ,και στην κοπη της ειναι σε ποιο μικρα φυλλαρακια περιπου στα 2/3 της παλαιας κοπης .Ενα αλλο θεμα ειναι οτι η νεα αυτη παρτιδα ,ειναι διαφορετικη οσο αφορα το παλαιο κλασικο σεταπ του 1,60 χ32 .Σε αυτο θελει περιπου λιγο παρα πανω πυριτιδα κατα 005 .Δηλαδη αντι για 1,60 πρεπει να βαλουμε 1,65 .Στις δοκιμες που καναμε τα αριστα αποτελεσματα μου εκανε το σεταπ 1,60 χ31 σε πεντασταδιακο κλεισιμο .Οι δοκιμες εγιναν σε θερμοκρασια 6 βαθμων σε πινακα στο σκοπευτηριο Σχιστου στα 35 μετρα μας εβγαλαν συγκεντρωση 87/100 σε κυκλο 70 εκατοστων με αριστο απλωμα της τουφεκιας χωρις καθολου κενα .Συγκεντρωτηρας ηταν GIOVANNI με κομενα πεταλα ,καψουλι 2000 Α1 1,65Χ31 σε 9 νουμερο σκαγια ,και η δοκιμη εγινε με το οπλο μου σουπερ ποζε BERETTA 682 με τσοκ 3* .Οι δοκιμες και με αλλες πυριτιδες συνεχιζονται . ;) 8-)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ την 22 Δεκ 2022 19:28, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΖΗΣΑ ΚΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΘΑ ΠΕΘΑΝΩ .
ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
Δημοσιεύσεις: 3543
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 11:25
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ

Re: ΑΣΦΑΛΗ ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΗ

Δημοσίευση από ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ »

Αγαπητοι φιλοι οπως θα εχετε δει ,τα νεα καψουλια 2000 ειναι διαφορετικα απο οτι ηταν τα παλαια καψουλια .Η διαφορα τους ειναι 1/στο χρωμα εσωτερικα απο μαυρο που ηταν τωρα ειναι μπλε χρωμα .2/ Επισης υπαρχει διαφορα και στην διαμετρο του ,που τα νεα καψουλια ειναι λιγο ποιο μεγαλα σε διαμετρο ,με αποτελεσμα σε καλυκες που θελαμε πατεντες να τα βαλουμε με μανο και διαφορα αλλα κολπα ,τωρα να μπαινουν κανονικα σχεδον σε ολους τους καλυκες οποιασδηποτε εταιρειας . 8-)
ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΖΗΣΑ ΚΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΘΑ ΠΕΘΑΝΩ .
Άβαταρ μέλους
pericles
Δημοσιεύσεις: 1350
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 07:30
Τοποθεσία: Κύπρος

Re: ΑΣΦΑΛΗ ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΗ

Δημοσίευση από pericles »

ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ έγραψε: 22 Δεκ 2022 08:47 Λοιπον επειδη ο φιλος μου ο Περικλης θελει να μαθει σεταπ απο τις δοκιμες που καναμε χθες στο σκοπευτηριο με τον φιλο μας τον Χρηστο ,θα πω δυο πραγματα οσο αφορα την πυριτιδα των δοκιμων .Οντως στις δοκιμες που καναμε που ηταν αριστες ,βγηκε το εξης συμπερασμα .Πριν λιγες μερες πηρα στα χερια μου τη νεα κοπη πυριτιδας Α1 .Σε αυτη την πυριτιδα υπαρχουν μεγαλες διαφορες οσο αφορα το χρωμα ,αλλα και στην κοπη της .Στο μεν χρωμα ,αυτο ειναι ποιο ανοικτο πρασινο και προς το γκρι ,και στην κοπη της ειναι σε ποιο μικρα φυλλαρακια περιπου στα 2/3 της παλαιας κοπης .Ενα αλλο θεμα ειναι οτι η νεα αυτη παρτιδα ,ειναι διαφορετικη οσο αφορα το παλαιο κλασικο σεταπ του 1,60 χ32 .Σε αυτο θελει περιπου λιγο παρα πανω πυριτιδα κατα 005 .Δηλαδη αντι για 1,60 πρεπει να βαλουμε 1,65 .Στις δοκιμες που καναμε τα αριστα αποτελεσματα μου εκανε το σεταπ 1,60 χ31 σε πεντασταδιακο κλεισιμο .Οι δοκιμες εγιναν σε θερμοκρασια 6 βαθμων σε πινακα στο σκοπευτηριο Σχιστου στα 35 μετρα μας εβγαλαν συγκεντρωση 87/100 σε κυκλο 70 εκατοστων με αριστο απλωμα της τουφεκιας χωρις καθολου κενα .Συγκεντρωτηρας ηταν GIOVANNI με κομενα πεταλα ,καψουλι 2000 Α1 1,65Χ31 σε 9 νουμερο σκαγια ,και η δοκιμη εγινε με το οπλο μου σουπερ ποζε BERETTA 682 με τσοκ 3* .Οι δοκιμες και με αλλες πυριτιδες συνεχιζονται . ;) 8-)
Γέροντα νόμιζα και εγώ οτι βρήκες κάτι καινούργιο αλλά θα επιβεβαιώσω το 1,65Χ 32 αυτο το κάνω εδώ και χρόνια μάλιστα η διαφορά φαίνεται όταν θα φυσάει αέρας που δεν μπορείς να σταθείς στα πόδια σου αυτό αφήνει τις πέρδικες επι τόπου :)
Σαράντα χρόνια Ιδιογόμωση σε Διαμέτρηματα 12-16-20-28-36
ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
Δημοσιεύσεις: 3543
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 11:25
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ

Re: ΑΣΦΑΛΗ ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΗ

Δημοσίευση από ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ »

Φιλε η νεα κοπη πυριτιδας Α1 εχει διαφορες απο την παλαια την κλασσικη Α1 .Αυτο καταλαβα με τις δοκιμες που καναμε με τον Χρηστο .Εγω γεμιζα παρα πολλα χρονια [δεκαετιες ]την παλαια κοπη Α1 στο 1,55χ31 με συγκεντρωτηρα πεντασταδιακο σε 67αρη κομενο καλυκα και ηταν αριστο με το πλαγιοκανο μου .Στις δοκιμες που καναμε τωρα δεν ηταν καλο .Ηταν αργο και οχι τοσο καλο στην συγκεντρωση οπως επρεπε να ειναι .Το ιδιο σεταπ μετα το εριξα με την παλαια κοπη ,και μου ξαναβγηκε αριστο .Αρα εχει διαφορα στην προοδευτικοτητα της ,περα απο το χρωμα της και το κοψημο της[μικροτερα φυλλαρακια] Απο το εργοστασιο μας ειπαν οτι πρεπει να βαλουμε 005 παρα πανω πυριτιδα μονοι τους λογω αλλαγης προοδευτικοτητας . 8-) Το 1,65 χ31 ηταν τελειο και στα σπασιματα στα δισκακια .Πολυ συγκεντρωτικο και γρηγορο . 8-)
ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΖΗΣΑ ΚΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΘΑ ΠΕΘΑΝΩ .
Άβαταρ μέλους
pericles
Δημοσιεύσεις: 1350
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 07:30
Τοποθεσία: Κύπρος

Re: ΑΣΦΑΛΗ ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΗ

Δημοσίευση από pericles »

Η Διαφορά μας ειναι στο ύψος του κάλυκα. Εγώ εννοούσα 70 χιλ.
Σαράντα χρόνια Ιδιογόμωση σε Διαμέτρηματα 12-16-20-28-36
ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
Δημοσιεύσεις: 3543
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 11:25
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ

Re: ΑΣΦΑΛΗ ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΗ

Δημοσίευση από ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ »

Τον τελευταιο καιρο εχω κανει πολλες δοκιμες στο σκοπευτηριο με την πυριτιδα PSB1 .Το αποτελεσμα των δοκιμων μου ,μου εδειξαν οτι ειναι μια πυριτιδα που δουλευει και στα λιγα γραμμαρια .Ακουω μερικους φιλους να λενε οτι εγω γεμιζω αυτην την πυριτιδα π.χ.με 1,75 χ32 και μου εκανε πολυ ωραια τουφεκια και διαφορα αλλα .Θα πρεπει να ξερουν οτι η νεα πυριτιδα PSB1 δεν ειναι Ισποανικη αλλα Ιταλικη με διαφορα στην προοδευτικοτητα της .Επισης οτι τα φυσιγγια που γεμιζω εγω στις δοκιμες ειναι πεντασταδιακα ,που εχει μεγαλη διαφορα το πεντασταδιακο απο το απλο .Οι δοκιμες μου μου εβγαλαν αριστες κατανομες στον πινακα και στα δισκακια ,στο 1,60 χ30 γραμμαρια σε 6αστερο πεντασταδιακο . 8-)
ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΖΗΣΑ ΚΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΘΑ ΠΕΘΑΝΩ .
Άβαταρ μέλους
pericles
Δημοσιεύσεις: 1350
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 07:30
Τοποθεσία: Κύπρος

Re: ΑΣΦΑΛΗ ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΗ

Δημοσίευση από pericles »

Γέροντακο μήπως παρακολουθείς και το facebook στα κρυφά :?: ;) :) :D :D
Σαράντα χρόνια Ιδιογόμωση σε Διαμέτρηματα 12-16-20-28-36
ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
Δημοσιεύσεις: 3543
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 11:25
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ

Re: ΑΣΦΑΛΗ ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΗ

Δημοσίευση από ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ »

Τι ειναι αυτο ?Δεν κατεχω πραμα που λενε οι Κρητικοι .Μερικοι φιλοι παιζουν την κολοκυθια . :D :D :D Περικλη μου εμεις μιλαμε με τις δοκιμες που κανουμε με τον Χρηστο συνεχεια .Αλλοι λενε για να λενε . ;) αυτο που γραφουμε και βαζουμε φωτο ειναι μια πραγματικοτητα .Τι θελουμε απο ενα φυσιγγιο ? Να εχουμε μια σωστη κατανομη και να κτυπαμε το θηραμα .Την τελευταια φορα που πηγα σκοπευτηριο οχι με τον Χρηστο αλλα με τον Βασιλη του εδωσα και εριξε ενα κουτι με αυτο το σεταπ στο SPORTING και εμεινε μερε το στομα ανοικτο απο τα σπασιματα που εκανε .Μιλαμε για πεντασταδιακο παντα σε 67 αρη καλυκα κομενο .Αλλος λεει οτι το φυσιγγιο αυτο ειναι πολυ αργο και διαφορα αλλα τρελα .Η εταιρεια COLVINI στα σεταπ το δινει 1,60 χ32 .Δηλαδη αυτο ειναι γρηγορο ,και αυτο που λεω εγω ειναι αργο οταν εγω το γεμιζω 1,60 χ30 ? Μπαινω και διαβαζω διαφορα περιεργα απο πολλους φιλους . 8-)
ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΖΗΣΑ ΚΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΘΑ ΠΕΘΑΝΩ .
Άβαταρ μέλους
pericles
Δημοσιεύσεις: 1350
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 07:30
Τοποθεσία: Κύπρος

Re: ΑΣΦΑΛΗ ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΗ

Δημοσίευση από pericles »

Εγώ όλα τα βλέπει όλα τα διαβάζει! 'Αλλα τα αφομειώνει και άλλα τα Καβουρδίζει :) :) :D :D :D :D :D
Λές εσύ 1,60 και ο άλλος λέει όχι 1,75 πρέπει να είναι :) :D :D :D Μερικές φορές δεν μπορώ να καταλάβω κάποιους όταν για περάδειγμα σε εμένα είναι καλό γιατί να προσπαθο΄πυν να μου το αλλάξουν :?: :?:
Σαράντα χρόνια Ιδιογόμωση σε Διαμέτρηματα 12-16-20-28-36
ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
Δημοσιεύσεις: 3543
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 11:25
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ

Re: ΑΣΦΑΛΗ ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΗ

Δημοσίευση από ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ »

Οι δοκιμες στο σκοπευτηριο εγιναν παρουσια τριων φιλων ,και ολοι εμειναν εντυπωσιασμενοι απο το αποτελεσμα .Οπως εχω ξαναγραψει ο καθενας κανει δοκιμες φυσιγγιων για το οπλο του .Τωρα αν ο αλλος ακολουθει αλλο σεταπ καλα κανει .Εμεις γραψαμε για την δοκιμη την δικη μας για τα οπλα τα δικα μας . ;) ;) Με παιρνουν πολλοι φιλοι στο τηλεφωνο να τους πω διαφορα σεταπ για διαφορετικες πυριτιδες ,και τους λεω τι εχω δοκιμασει εγω για τα δικα μου οπλα .Ακουω να μου λενε π.χ. γιατι βαζεις τοση πυριτιδα αφου ενας φιλος μου μου ειπε να βαλω τοση .Και τους απανταω ,τοτε γιατι με πηρες να με ρωτησεις εμενα και δεν γεμιζεις αυτο που σου ειπε ο αλλος ? :D :D :D :D
ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΖΗΣΑ ΚΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΘΑ ΠΕΘΑΝΩ .
ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
Δημοσιεύσεις: 3543
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 11:25
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ

Re: ΑΣΦΑΛΗ ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΗ

Δημοσίευση από ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ »

Οι δοκιμες σε διαφορα σεταπ δικα μου στο σκοπευτηριο συνεχιζονται .Προχθες με τον φιλο μας τον Χρηστο εκανα μια δοκιμη σε ενα σεταπ με την πυριτιδα PSB1 σε σκοπευτικο φυσιγγιο στα 28 γραμμαρια σκαγια .Η δοκιμη εγινε στον πινακα αλλα και στα δισκακια με πολυ ωραια σπασιματα στο SPORTING .Στο F/B ο Χρηστος το εχει ανεβασει χθες για να το δουν οι φιλοι [εγω δεν εχω F/B] Λοιπον το σεταπ για οσους θελουν να το δοκιμασουν ειναι PSB1 με 2000 καψουλι σε καλυκα Τ2 1,50 Χ28 γραμ σε νουμερο 8 αστερι πεντασταδιακο .Η PSB1 δεν ειναι σκοπευτικη αλλα κυνηγετικη ,αλλα παρ`ολα αυτα δουλεψε αψογα χωρις να αφησει υπολειμματα ακαυτης πυριτιδας στην καννη του οπλου . Οπως θα δειτε η τουφεκια στον πινακα ,ειναι πολυ καλη σε κατανομη και γρηγορη .Η δοκιμη εγινε με το οπλο μου BERETTA 682 SPORTING με 18,4 αυλο και 4* τσοκ στα 35 μετρα . 8-)
ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΖΗΣΑ ΚΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΘΑ ΠΕΘΑΝΩ .
ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
Δημοσιεύσεις: 3543
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 11:25
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ

Re: ΑΣΦΑΛΗ ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΗ

Δημοσίευση από ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ »

Χαιρομαι που μερικοι φιλοι δοκιμασαν τα ποιο πανω ,,ανορθοδοξα,, σεταπ που γραφω και στο κυνηγι τσιχλας, και με πηραν τηλεφωνο να μου πουνε χαρουμενοι οτι αυτα θεριζαν . ;) 8-) Οπως εγραψα και ποιο πανω αυτα τα ειχα δοκιμασει πολλες φορες στο σκοπευτηριο στον πινακα ,αλλα και στα δισκακια και μου ειχαν αφησει πολυ καλη εντυπωση με τα σπασιματα που εκαναν . ;) 8-)
ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΖΗΣΑ ΚΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΘΑ ΠΕΘΑΝΩ .
ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
Δημοσιεύσεις: 3543
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 11:25
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ

Re: ΑΣΦΑΛΗ ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΗ

Δημοσίευση από ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ »

Αγαπητοι φιλοι τον τελευαιο καιρο κανω πολλες δοκιμες στον πινακα στο σκοπευτηριο σε νεα σεταπ .Χθες το βραδυ καθησα πολυ ωρα και ετοιμασα ενα νεο σεταπ σε δραμια ,αλλα το κακο ειναι οτι αυτο το σεταπ δεν μπορω να το δοκιμασω στο σκοπευτηριο ,και ψαχνω τον τροπο για να δοκιμαστει και να σας το πω τον τροπο στησιματος .Πανω απο ολα πριν σας το πω πρεπει να ειμαι σιγουρος οτι ειναι 1000/100 ασφαλη .Το ιδιο θα κανω και με ενα νεο μονοβολο που σχεδιασα και εφτιαξα μονος μου .Αν θυμαστε πριν 10 χρονια περιπου σας ειχα γραψει για μονοβολο στρογγυλο το οποιο εφτιαξα απο μετατροπη απο βαριδι ψαρεματος στα 32 γραμμαρια με τελεια αποτελεσματα που εκαναν μεγαλη ζημια στα αγριογουρουνα ,οπως και τα δραμια οκταβολα [μεχρι τοτε ολες οι εταιρειες γεμιζαν 9βολα]μεσα στον LB6 που εκεινη την εποχη κανεις δεν ειχε δοκιμασει ,και τωρα οι περισοτερες εταιρειες Ελληνικες και ξενες ,και ιδιογομωτες γεμιζουν με αυτον τον τροπο .Πιστευω και αυτο το νεο στησιμο ειναι πολυ καλο γιατι ειναι τελειως διαφορετικο . 8-)
ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΖΗΣΑ ΚΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΘΑ ΠΕΘΑΝΩ .
ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
Δημοσιεύσεις: 3543
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 11:25
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ

Re: ΑΣΦΑΛΗ ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΗ

Δημοσίευση από ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ »

Αγαπητοι φιλοι την περασμενη Πεμπτη εκανα δοκιμη στο σκοπευτηριο ενα σεταπ με μαλλινη ταπα κερωμενη [κετσε ]που εκοψα και κερωσα μονος μου με σγρομπια ,το οποιο ηταν αριστο στον πινακα στα 35 μετρα .Η δοκιμη εγινε με το πλαγιοκανο μου RENATO GAMBA 3* με αυλο 18,3 και με πυριτιδα PSB1 .Το σεταπ ηταν καψουλι 2000 1,60 χ 30 γαμμαρια σκαγια νουμερο 8 .Το στησιμο ηταν με φουστιτσα απο συγκεντρωτηρα Θωδη επανω στην πυριτιδα ,μαλλινη ταπα και απο πανω παλι φουστιτσα παλι Θωδη αλλα αναποδα με τα σκαγια να μπαινουν μεσα στην φουστιτσα ,και κλεισημο ηταν με τσαμακι και ρελι .Δοκιμαστε το και θα εκπλαγειτε ευχαριστα .Εβγαλε πολυ μαλακη τουφεκια,συγκεντρωτικη ,και γρηγορη παροτι ηταν χαμηλα η δοση της πυριτιδας . 8-)
ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΖΗΣΑ ΚΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΘΑ ΠΕΘΑΝΩ .
ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
Δημοσιεύσεις: 3543
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 11:25
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ

Re: ΑΣΦΑΛΗ ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΗ

Δημοσίευση από ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ »

Σημερα στο σκοπευτηριο δοκιμαστηκε ενα σεταπ με την πυριτιδα PSB1 σε χαρτινο παλαιο καλυκα με συγκεντρωτηρα και κλεισιμο με αστερι ,και ηταν στα 35 μετρα πολυ καλο ,αριστο μπορω να πω .Μετα απο την δοκιμη αυτη ετοιμαζω τωρα ενα κουτακι φυσιγγια για την εναρξη με την νεα σεζον κυνηγια μου .Τα χαρτινα φυσιγγια στο ρελιασμα ,και στο αστερι θελουν καλη τεχνικη για να κλεισουν ομορφα ,διοτι αν δεν ξερουμε να τα κλεινουμε ,το μονο που μπορουμε να κανουμε ειναι να χαλασουμε τους καλυκες μας . 8-)
ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΖΗΣΑ ΚΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΘΑ ΠΕΘΑΝΩ .
ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
Δημοσιεύσεις: 3543
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 11:25
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ

Re: ΑΣΦΑΛΗ ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΗ

Δημοσίευση από ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ »

Πριν πολλα χρονια δοκιμασα ενα σεταπ οκταβολο με TUBO αναποδο και δραμια 11/0 στα 70 μετρα .Με εκπληξη βλεπω σημερα οτι πολλοι αρχισαν να δοκιμαζουν αυτο το στησιμο .Πρεπει να τους πω ,οτι κανουν με αυτο το στησιμο θα εχει αποτυχια [και ας λενε αυτοι οτι εχει επιτυχια] γιατι παιζουν πολλοι παραγοντες ρολο .Τα δραμια δεν ειναι σκαγια ,ωστε οταν γυρισει ο TUBO να απλωσει η τουφεκια ομοιομορφα .Στον TUBO με δραμια [επειδη εχουν μεγαλη δυναμη τα δραμια δεν γυριζουν οπου θελουμε εμεις, αλλα οπου θελουν αυτα]και οταν γυριζει κανουν μια γραμμη τα δραμια ,[οπως οταν ριχνουμε με αυτοματο πολεμικο οπλο στη θεση βολη κατα ριπας ]αναλογα με το πως θα γυρισει ο TUBO .Αυτα .Οταν εγω δοκιμαζα πριν 10 χρονια τα δραμια με τον LB6 μερικοι που ανακαλυψαν σημερα αυτον τον τροπο γελουσαν .Ετσι για την ιστορια τα λεω αυτα ,γιατι τωρα αφου τα εκαναν αντιγραφη και τα εκλεψαν κανουν τον μαστορα . 8-) :( Υ.Γ. Καθε εβδομαδα ακομα και τωρα που εχω σοβαρα προβληματα υγειας ,κανω δεκαδες δοκιμες στο σκοπευτηριο μαζι με φιλους ,για να παμε σε αλλο επιπεδο την ιδιογομωση . ;) 8-)
ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΖΗΣΑ ΚΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΘΑ ΠΕΘΑΝΩ .
Άβαταρ μέλους
pericles
Δημοσιεύσεις: 1350
Εγγραφή: 01 Σεπ 2021 07:30
Τοποθεσία: Κύπρος

Re: ΑΣΦΑΛΗ ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΗ

Δημοσίευση από pericles »

Γεροντάκο είσαι μάνα στην Ιδιογόμωση αλλά μην ξεχάσεις να μου εχεις έτοιμες μαλλινόταπες λιπασμένες απο την νεα παραγωγή σου ;)
Σαράντα χρόνια Ιδιογόμωση σε Διαμέτρηματα 12-16-20-28-36
Απάντηση